HomeBiałoruśPolscy dyplomaci odwiedzają na Białorusi polskie cmentarze wojskowe i miejsca pamięci narodowej

Polscy dyplomaci odwiedzają na Białorusi polskie cmentarze wojskowe i miejsca pamięci narodowej

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Niepodległości polscy dyplomaci odwiedzają polskie miejsca pamięci i cmentarze wojskowe w różnych regionach Białorusi – przekazała w rozmowie z PAP Ambasada RP w Mińsku.

„Jak co roku przed Zaduszkami i Świętem Niepodległości 11 listopada odwiedzamy polskie cmentarze wojskowe i miejsca pamięci narodowej” – poinformował PAP chargé d’affaires RP na Białorusi Marcin Wojciechowski.

W tym roku ambasada zaplanowała dziewięć tras na terenie Mińskiego Okręgu Konsularnego. Swoje objazdy organizują też Konsulaty Generalne RP w Brześciu i Grodnie.

We wtorek polscy dyplomaci odwiedzili Stołpce, Nowy Świerżeń, Nieśwież i Użankę. Druga grupa pojechała na północ Białorusi, w okolice Głębokiego, Brasławia, Mior i Widz. W miniony weekend dyplomaci porządkowali groby w Puszczy Nalibockiej.

Wojciechowski podkreślił, że „wyjazdy te są też okazją do spotkań z polską mniejszością i duchowieństwem”. „Staramy się podtrzymywać kontakt z tymi, którzy dbają o polskie miejsca pamięci na co dzień i podziękować im za to” – powiedział dyplomata.

Każdy polski cmentarz, czy miejsce pamięci na Białorusi ma swoją historię i specyfikę. Niektóre znajdują się w miejscowościach, inne na odludziu. Jedne miejsca pamięci pozostają zadbane i uporządkowane, innym grozi zapomnienie.

Pracownicy polskich placówek dyplomatycznych na Białorusi kilka razy do roku – przy okazji świąt narodowych i ważnych rocznic – starają się odwiedzać miejsca pamięci oraz związane z polską historią.

POMNIK NA GROBACH POLSKICH POLICJANTÓW POLEGŁYCH W OBRONIE MIASTA W 1924 ROKU W STOŁPCACH

Kwatera żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku na cmentarzu w Użance koło Nieświeża

Kwatera żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku na cmentarzu w Użance koło Nieświeża

Kwatera żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w Nieświeżu

Kwatera policjantów w Nieświeżu

Lapidarium na cmentarzu w Nieświeżu

Nowy Świerżeń

Nowy Świerżeń. Cmentarze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej

Znadniemna.pl/PAP

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content