HomeSpołeczeństwoW Poznaniu ruszył proces o szpiegostwo. Na ławie oskarżonych – Białorusini

W Poznaniu ruszył proces o szpiegostwo. Na ławie oskarżonych – Białorusini

Przed sądem okręgowym w Poznaniu rozpoczął się dzisiaj, 19 października, proces przeciwko dwóm obywatelom Białorusi. Mężczyznom zarzucono prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz białoruskiego wywiadu wojskowego. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Oskarżeni  to Andrei R. oraz Dzmitry N. Na inaugurującą proces rozprawę zostali doprowadzeni z aresztu. Jeden z z nich to były żołnierz, obecnie emeryt wojskowy. Drugi z zawodu jest muzykiem – perkusistą, który później pracował jako kierowca.

Prokurator przed rozpoczęciem przewodu sądowego wniósł o wyłączenie jawności „z uwagi na to, że na rozprawie mogą zostać ujawnione informacje stanowiące tajemnicę państwową”.

Sąd zdecydował, że jawne będzie jedynie odczytanie aktu oskarżenia, a dalsze postępowanie przed sądem będzie się toczyło za zamkniętymi drzwiami.

W odczytanym  akcie oskarżenia wskazano, że Andrei R., oraz Dzmitry N., „w okresie od 6 marca 2022 roku do 4 kwietnia 2022 roku w Poznaniu, województwie wielkopolskim, działając wspólnie i w porozumieniu, brali udział w działalności obcego wywiadu Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Białoruś, skierowanej przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej w ten sposób, iż dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych oraz cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Rzeczpospolitej Polskiej, tj. popełnili przestępstwo z art. 130 kk”.

Po odczytaniu aktu oskarżenia dziennikarze musieli opuścić salę rozpraw.

Jak informowała wcześniej PAP Prokuratura Krajowa, mężczyzn zatrzymano w kwietniu ub. roku. Z ustaleń śledczych wynika, że przybyli oni do Polski pod pretekstem podjęcia pracy zarobkowej jako kierowcy.

„W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz materiał zgromadzony w toku prokuratorskiego śledztwa ustalono, iż pod pozorem podjęcia pracy w Polsce, oskarżeni brali udział w działalności białoruskiego wywiadu wojskowego. Mężczyźni pozyskiwali i gromadzili informacje dotyczące Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz obiektów infrastruktury o znaczeniu krytycznym dla obronności kraju” – informowała w czerwcu Prokuratura Krajowa.

Działalność szpiegowska oskarżonych – jak wskazywali prokuratorzy – skoncentrowana była na jednostkach wojskowych oraz obiektach cywilnych zlokalizowanych w zachodniej części Polski.

„W jej ramach realizowali zadania polegające na rozpoznaniu istotnych elementów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz cywilnej infrastruktury transportowej” – podano.

Na wniosek prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec mężczyzn, od czasu ich zatrzymania, stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Akt oskarżenia w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Poznaniu skierował Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Znadniemna.pl za PAP, foto ilustracyjne, źródło: nn.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content