HomeSpołeczeństwoOficjalne wyniki wyborów w Polsce: zwyciężyło PiS, ale opozycja ma większość

Oficjalne wyniki wyborów w Polsce: zwyciężyło PiS, ale opozycja ma większość

W niedzielę, 15 października w Polsce odbywały się wybory do Sejmu i Senatu oraz Ogólnokrajowe Referendum. Polacy na czteroletnią kadencję wybierali 460 posłów i 100 senatorów. Końcowe wyniki przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) wskazują, że najwięcej głosów zdobyła partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 35,38 proc., która jednak nie będzie miała większości w parlamencie. Wynik referendum okazał się natomiast niewiążący, gdyż frekwencja w plebiscycie wyniosła zaledwie 40,91 proc.

We wtorek, 17 października, po godz. 9 (godz. 10 czasu białoruskiego) Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów do Sejmu ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych.

Według tych danych, PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja – 7,16 proc..

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego. Spośród nich najlepszy wynik zdobyli Bezpartyjni Samorządowcy – 1,86 proc.

Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38 procent. Niewiążące okazały się wyniki Ogólnokrajowego Referendum. Do głosowania w nim przystąpiło bowiem tylko 40,91 proc. uprawnionych do głosowania.

 Znadniemna.pl na podstawie pkw.gov.pl, pochodzenie infografiki: Wiadomosci.wp.pl na podstawie PKW

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content