HomeOświataDyrektor grodzieńskiego gimnazjum stracił pracę, bo jego wychowankowie chcieli studiować za granicą

Dyrektor grodzieńskiego gimnazjum stracił pracę, bo jego wychowankowie chcieli studiować za granicą

Dyrektor grodzieńskiego Gimnazjum nr 1 im. Jewfimiego Karskiego  Borys Siabrouski stracił posadę po tym, jak władze ustaliły, iż wielu absolwentów kierowanej przez niego uczelni zdawało egzaminy wstępne na studia za granicą, również w Polsce.

Liczbę absolwentów grodzieńskiego gimnazjum, starających się o zagraniczne studia, wykryła specjalnie powołana przez Ministerstwo Edukacji Białorusi komisja. Jeszcze w sierpniu sprawdziła ona, kto z absolwentów złożył dokumenty na otrzymanie apostille, legalizującego białoruskie świadectwo maturalne za granicą i uprawniającego jego posiadacza do zdawania egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie w Polsce oraz innych krajach. Według ustaleń komisji około połowy wniosków o apostille, które wpłynęły z Grodna, pochodziło od wychowanków Borysa Siabrouskiego.

Borys Siabrouski kierował grodzieńskim Gimnazjum nr 1 im. Jewfimiego Karskiego przez ostatnie 14 lat, a wcześniej jeszcze przez osiem lat był zastępcą dyrektora tej uczelni. Po zwolnieniu kierownika, którego wychowankowie okazali się być może najskuteczniejsi w całej Białorusi, jeśli chodzi o kontynuowanie nauki za granicą, na czele Gimnazjum nr 1 stanęła wyróżniająca się podwyższoną czujnością ideologiczną kierowniczka kuratorium oświaty jednego z rejonów Grodna.

Niezależny grodzieński portal Hrodna.life, który doniósł o zwolnieniu dyrektora grodzieńskiego Gimnazjum nr 1, powołując się na własne źródła informuje też, iż czystkę kadrową, spowodowaną masowym wyjazdem absolwentów grodzieńskich szkół średnich na studia w Polsce oraz innych krajach, przeprowadzono również w innych uczelniach Grodna. W jej wyniku swoje stanowiska straciło kilka dyrektorów placówek oświatowych oraz kilkudziesięciu wicedyrektorów ds. pracy wychowawczej.

Znadniemna.pl na podstawie Hrodna.life , na zdjęciu: Absolwenci Gimnazjum nr 1 im. Jewfimiego Karskiego  w Grodnie, fot.: gymnasium1-grodno.by

Najnowsze komentarze

  • Dyrektor polskiej szkoły, w Polsce pod rządami PIS, też straciła pracę, bo mechanizm obecnej władzy jest identyczny jak na Białorusi.

Skomentuj

Skip to content