HomeBiałoruśŁukaszenka „nie gorszy” od Putina. Też będzie ścigany międzynarodowym listem gończym?

Łukaszenka „nie gorszy” od Putina. Też będzie ścigany międzynarodowym listem gończym?

Parlament Europejski wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, aby wydał nakaz aresztowania Aleksandra Łukaszenki. Europosłowie w ten sposób potępiają zaangażowanie białoruskiego dyktatora między innymi w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie stosunków z Białorusią, w której potępił reżim Aleksandra Łukaszenki.

W dokumencie napisano, że białoruski dyktator jest zaangażowany w wojnę przeciwko Ukrainie po stronie Rosji. Poza tym reżim Alaksandra Łukaszenki jest oskarżany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, likwidację niezależnych związków zawodowych i opozycyjnych partii politycznych, aresztowanie dziennikarzy i opozycjonistów.

Oddzielna część rezolucji poświęcona jest nielegalnej deportacji ponad 2150 dzieci z Ukrainy na Białoruś, w tym sierot, które zostały tam przymusowo przywiezione z terytoriów tymczasowo okupowanych przez wojska rosyjskie. Parlament Europejski poparł ściganie białoruskiego dyktatora za nielegalne deportacje ponad 2150 dzieci z Ukrainy na Białoruś pod jurysdykcją Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Będzie list gończy za Łukaszenką?

„Parlament Europejski… uważa Łukaszenkę za tak samo odpowiedzialnego za te zbrodnie wojenne, jak Władimir Putin i Maria Lwowa-Bełowa (Pełnomocnik przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej do spraw Praw Dziecka – red.), i w związku z tym wzywa Międzynarodowy Trybunał Karny do rozważenia wydania podobnego międzynarodowego nakazu aresztowania Łukaszenki; wzywa Radę do rozszerzenia listy osób objętych sankcjami UE o osoby zaangażowane w przymusowe deportacje ukraińskich dzieci na Białoruś” – czytamy w rezolucji Parlamentu Europejskiego.

Parlamentarzyści europejscy twierdzą ponadto, że władze białoruskie podważają suwerenność Białorusi i przekształcają ją w państwo satelitarne Rosji.

Zaznaczają także, że reżim dusi przejawy tożsamości Białorusinów, języka i kultury białoruskiej, a także prześladuje polską i litewską mniejszości narodowe.

Znadniemna.pl na podstawie TVP.info, fot.: president.gov.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content