HomeKulturaNarodowe Czytanie 2023: Grodnianie oddali hołd autorce „Nad Niemnem”

Narodowe Czytanie 2023: Grodnianie oddali hołd autorce „Nad Niemnem”

Grupa Polaków z Grodna udała się w miniony weekend w okolice Bohatyrowicz i Miniewicz, aby przypomnieć sobie losy bohaterów powieści „Nad Niemnem”. Wycieczkę śladami powieści Elizy Orzeszkowej grodzieńscy Polacy odbyli w ramach akcji „Narodowe Czytanie 2023” z inicjatywy polskiej działaczki oświatowej Heleny Mielesz.

W tym roku akcja „Narodowe Czytanie” ma już swoją 12. edycję. Podobnie jak w latach poprzednich odbywa się pod patronatem Pierwszej Pary Rzeczypospolitej Polskiej – Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, którzy jeszcze na początku czerwca zaprosili rodaków z całego świata do wspólnego czytania w ramach „Narodowego Czytania 2023” powieści „Nad Niemnem”, autorstwa wybitnej grodnianki.

Eliza Orzeszkowa sprawiła ,że akcja „Nad Niemnem” rozgrywa się na malowniczych terenach, położonych nad rzeką, będącą symbolem regionu, którego mieszkańców autorka darzyła nieskrywaną miłością.

Uczestnicy akcji „Narodowe Czytanie 2023” przy znaku drogowym wskazującym kierunek do Bohatyrowicz, fot.: Facebook.com

Najwybitniejsza polska pisarka XIX stulecia uwieczniła w swoim dziele literackim związane z Ziemią Grodzieńską legendy, wydarzenia historyczne oraz postacie, o których do naszych dni przypominają miejsca, będące stałym punktem odwiedzin przybywających w okolice Grodna rodaków z Polski. Właśnie tutaj, między innymi przy grobie powieściowych protoplastów rodu Bohatyrowiczow Jana i Cecylii, a także na mogile powstańców z 1863 roku w Miniewiczach, odczytali na głos odpowiednie fragmenty powieści Orzeszkowej Polacy z Grodna, biorący udział w „Narodowym Czytaniu 2023”.

Przy mogile Jana i Cecylii, fot.: facebook.com

Przy grobie powstańców 1863 roku, fot.: facebook.com

We wpisie na Facebooku Helena Mielesz, będąca inicjatorką wyprawy śladami bohaterów powieści „Nad Niemnem” w ramach „Narodowego Czytania 2023”, takimi słowami wyraziła ideę przeprowadzonej akcji:

„Rzeka Niemen to znak regionu: Grodzieńszczyzna, Bohatyrewicze, Miniewicze! To strażnik tradycji i wartości! Nie mamy czego wymyślać, nie musimy szukać…”

„Urodziliśmy się na tej samej ziemi co i ONA” – zakończyła wpis Helena Mielesz, podkreślając wspólne korzenie współczesnych grodnian i autorki oraz bohaterów „Nad Niemnem”.

Znadniemna.pl na podstawie Facebook.com

Najnowsze komentarze

  • Brawo !

Skomentuj

Skip to content