HomeSportBiałoruska sprinterka będzie reprezentować Polskę na najbliższych Mistrzostwach Świata

Białoruska sprinterka będzie reprezentować Polskę na najbliższych Mistrzostwach Świata

Lekkoatletka białoruskiego pochodzenia Kryscina Cimanouska, która w zeszłym roku otrzymała polskie obywatelstwo, może już rywalizować w zawodach międzynarodowych pod biało-czerwoną flagą. Federacja World Athletics zniosła jej trzyletni okres oczekiwania na angaż do reprezentacji narodowej, obowiązujący sportowców po zmianie obywatelstwa.

Cimanouska musiała wystąpić o obywatelstwo Polski po tym, jak w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio, skrytykowała władze sportowe Białorusi. Białoruscy urzędnicy sportowi zemścili się na sportsmence, odsuwając ją od rywalizacji na Igrzyskach. Dzięki szybkiej interwencji Ambasady RP w Tokio lekkoatletka uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś, znajdując schronienie w Warszawie. Nieco ponad rok później otrzymała polskie obywatelstwo.

Nie było to jednak jednoznaczne z tym, że od razu będzie mogła startować w biało-czerwonych barwach na arenach międzynarodowych. World Athletics w przypadku zmiany przez sportowca obywatelstwa może nałożyć na zawodnika okres karencji, wynoszący nawet trzy lata. W przypadku Białorusinki byłaby ona liczona od igrzysk olimpijskich w Tokio, czyli od 2021 roku.

W poniedziałek, 7 sierpnia poinformowano jednak, że międzynarodowa federacja skróciła ten czas i 26-letnia Cimanouska już od niedzieli jest oficjalnie reprezentantką Polski.

„Wyraża się zgodę na zniesienie trzyletniego okresu oczekiwania, począwszy od daty złożenia wniosku (12.06.2023), na podstawie tego, że zawodniczka ostatnio reprezentowała Białoruś 30 lipca 2021 r. podczas igrzysk olimpijskich w Tokio i od dwóch lat nie startowała w zawodach międzynarodowych” – można przeczytać w oświadczeniu World Athletics, cytowanym przez Reutersa.

Taka decyzja oznacza, że pochodząca z Białorusi sprinterka będzie mogła wystąpić w zbliżających się Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce w Budapeszcie.

„Jestem bardzo szczęśliwa, chociaż przeżywam dziwne emocje, bo to wszystko stało się tak szybko. Tydzień temu powiedziano mi, że być może będę mogła wystąpić w igrzyskach olimpijskich, a wczoraj polska federacja otrzymała oficjalne pismo, że została mi zniesiona karencja i mogę reprezentować polską drużynę narodową od 6 sierpnia. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w tej trudnej sytuacji i, mam nadzieję, do zobaczenia w Budapeszcie” – napisała lekkoatletka na Instagramie.

Cimanouska to jedna z najlepszych sprinterek pochodzących z Białorusi. Zajęła szóste miejsce w 2015 roku na 100 m w mistrzostwach Europy juniorów w Eskilstunie. Dwa lata później zdobyła srebrny medal na młodzieżowych ME w Bydgoszczy. Jej największym sukcesem było zwycięstwo w biegu na 200 m podczas Uniwersjady w Neapolu w 2019 roku.

Pod koniec lipca sportsmenka wystartowała w mistrzostwach Polski w Gorzowie Wielkopolskim. Wywalczyła dwa srebra – na dystansie 200 m przegrała tylko z Natalią Kaczmarek, natomiast na 100 m z Ewą Swobodą.

Na mistrzostwach w Budapeszcie Białorusinka została zgłoszona jako reprezentantka Polsk w biegu na dystansach 100 i 200 metrów. Zakwalifikowała się także do polskiej sztafety 4×100 metrów.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata w Budapeszcie rozegrane zostaną już niebawem – w dniach 19-27 sierpnia.

 Znadniemna.pl na podstawie polskieradio24.pl, Twitter.com, fot.: Facebook.com/bssfbel (Białoruska Fundacja Solidarności Sportowej)

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content