HomeSportBiałoruscy piłkarze rozgromili rywali w eliminacyjnym meczu Pucharu Polski!

Białoruscy piłkarze rozgromili rywali w eliminacyjnym meczu Pucharu Polski!

5:0, z takim wynikiem odnieśli wczoraj, 8 sierpnia, na stadionie  Legii przy na Łazienkowskiej  w Warszawie, zwycięstwo nad zespołem Victoria Zerzeń piłkarze Pogoni Warszawa/Team Ivulin – drużyny składającej się z Białorusinów, którzy znaleźli schronienie w Polsce po ucieczce z Białorusi przed represjami reżimu Łukaszenki.

Mecz został rozegrany w ramach II rundy kwalifikacyjnej Pucharu Polski. Stawką pojedynku było przejście do kolejnej fazy eliminacji prestiżowego turnieju. Następnym rywalem białoruskiej Pogoni Warszawa będzie drużyna piłkarzy z legendarnego stołecznego Uczniowskiego Klubu Sportowego Varsovia, w którym pierwsze kroki w karierze piłkarskiej stawiał najlepszy polski futbolista, grający za hiszpańską Barcelonę kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej Robert Lewandowski. Napastnik Barcelony grał w barwach Varsovii  przez osiem lat juniorskiej kariery i jest najwybitniejszym wychowankiem tego klubu o ponad 60-letniej tradycji.

Robert Lewandowski, najbardziej znany wychowanek UKS Varsovia, fot.: Varsovia.waw.pl

Twarzą Pogoni Warszawa jest białoruski dziennikarz sportowy, bloger i futbolista (na Białorusi grał w składzie drużyny Krumkaczy Mińsk – red.), były więzień polityczny reżimu Łukaszenki Aleksander Ivulin (odsiadywał wyrok więzienia za udział w protestach ulicznych 2020 roku przeciwko fałszerstwom wyborczym reżimu Łukaszenki – red.).

Oprawa meczu, przygotowana przez kibiców białoruskiej drużyny, fot.: screenshot

Twarz Pogoni Warszawa Aleksander Ivulin ( na boisku po lewej), fot.: Sport.tvp.pl

To na znak solidarności z Ivulinem Białorusini w Polsce postanowili zebrać drużynę piłkarską jego imienia – Team Ivulin, której później została nadana nazwa białoruskiego historycznego godła narodowego, zwalczanego przez reżim Łukaszenki – Pahonia (pol. Pogoń). Historyczne białoruskie barwy narodowe – biało-czerwono-białe – są barwami białoruskiego klubu piłkarskiego, który zadebiutował we wtorek  na Łazienkowskiej w eliminacyjnych rozgrywkach okręgowych Pucharu Polski, a godło Pogoń jest symbolem i herbem klubowym białoruskich piłkarzy.

Znadniemna.pl, zdjęcia:  Sport.tvp.pl, Varsovia.waw.pl oraz screenshoty z transmisji meczu, prowadzonej na żywo na kanale Nexta na Youtube.com

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content