HomeBiałoruśW Warszawie prezentowano paszport Nowej Białorusi

W Warszawie prezentowano paszport Nowej Białorusi

Dzisiaj, 6 sierpnia, w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Nowa Białoruś 2023”. W jej pracy brał udział Zjednoczony Gabinet Przejściowy na czele z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Odpowiednik ministra spraw zagranicznych w opozycyjnym białoruskim rządzie na uchodźstwie Walery Kawaleuski podczas pracy forum zaprezentował białoruski paszport narodowy, opracowany przez rząd Cichanouskiej specjalnie dla przebywających na emigracji Białorusinów.

Walery Kawaleuski, szef dyplomacji w gabinecie Swiatłany Cichanouskiej

„Prowadzimy negocjacje o uznaniu tego dokumentu” – zapewnił zgromadzonych na konferencji „Nowa Białoruś 2023” szef dyplomacji w gabinecie Cichanouskiej. Zaznaczył, że istnieją sygnały o pozytywnym zakończeniu tych negocjacji, które mają ostatecznie sprawić, iż Białorusini, zmuszeni do opuszczenia Białorusi, rządzonej przez zbrodniczy reżim Łukaszenki, otrzymają prawdziwie narodowy dokument tożsamości, który jednocześnie będzie pełnił funkcję dokumentu podróży i docelowo umożliwi białoruskim migrantom bezproblemowe podróżowanie po Zjednoczonej Europie oraz innych krajach świata.

Według Kawaleuskiego podczas opracowania strony graficznej nowego białoruskiego dokumentu powołana w tym celu komisja opierała się na europejskich standardach i korzystała z europejskiego doświadczeniu w tym zakresie.

 

W wyniku postanowiono, iż nowy białoruski paszport zostanie zaopatrzony w narodowe symbole Białorusi, a mianowicie w godło „Pogoń”, którego historia wykorzystywania w charakterze symbolu państwowości sięga czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego, Białoruskiej Republiki Ludowej (proklamowanej w 1918 roku), a także początkowego okresu istnienia współczesnej Republiki Białorusi (lata 1991- 1995). Ponadto w nowym białoruskim paszporcie jego posiadacze przeczytają tekst Hymnu Białoruskiej Republiki Ludowej „My wyjdziem szczylnymi radami” (pol. „Wyjdziemy zwartymi szeregami”).

 Graficzny projekt wybranych stron nowego białoruskiego paszportu:

Według Walerego Kawaleuskiego obecnie trwają prace nad wykonaniem fizycznego wzoru nowego białoruskiego paszportu. Po ich zakończeniu gabinet Cichanouskiej rozpocznie negocjacje z Komisją Europejską o uznaniu dokumentu przez kraje członkowskie UE. Później rozpoczną się starania na rzecz poszerzenia geografii uznawalności nowego dokumentu.

Gabinet Swiatłany Cichaniouskiej postanowił opracować nowy dokument tożsamości dla Białorusinów mieszkających za granicą po tym , jak wielu z nich po wyborach prezydenckich 2020 roku zaczęło napotykać na problemy z wymianą dokumentu (na przykład po upływie terminu ważności) w białoruskich przedstawicielstwach dyplomatycznych, reprezentujących reżim Łukaszenki

Znadniemna.pl na podstawie Svaboda.org , fot.: profil na Facebooku Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content