HomeBiałoruśLitwa i Łotwa wydalają część rosyjskich i białoruskich obywateli

Litwa i Łotwa wydalają część rosyjskich i białoruskich obywateli

Ponad dziewięciuset Białorusinów i dwustu Rosjan, którzy mieszkają na Litwie, została pozbawiona zezwolenia na pobyt. Służby migracyjne oceniły, że stanowią oni zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego tego kraju.

Litewskie władze oceniły, że 910 Białorusinów i 254 Rosjan stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy. Departament Migracji poinformował, że w ubiegłym roku wprowadzony został kwestionariusz dla rosyjskich i białoruskich obywateli ubiegających się o pobyt.

Znajduje się tam punkt nakazujący ustosunkowanie się wobec agresji Rosji na Ukrainę. Stanowi to podstawę do uznania czy dana osoba stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Tymczasem w przyszłym miesiącu władze Łotwy planują wysłać do sześciu tysięcy rosyjskich obywateli listy z prośbą o opuszczenie kraju. Sprawa dotyczy jednak tylko osób, które nie przystąpiły do egzaminu z języka łotewskiego.

Rok temu parlament w Rydze przyjął przepisy, w myśl których obywatele Rosji mogą otrzymać pozwolenie na pobyt stały tylko po udowodnieniu znajomości języka państwowego. Do egzaminu powinno było przystąpić w sumie 18 tysięcy osób. Ci, którzy tego nie zrobili, będą mieli trzy miesiące na opuszczenie Łotwy.

Znadniemna.pl za IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content