HomeBiałoruśLitwa zamyka dwa przejścia graniczne z Białorusią

Litwa zamyka dwa przejścia graniczne z Białorusią

Litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavičius potwierdził, że Litwa planuje zamknięcie dwóch z sześciu przejść granicznych. Jest to reakcja na przebywanie bojowników grupy Wagnera na Białorusi.

– W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o zamknięciu dwóch przejść granicznych. Jeśli dziś w Polsce jest praktycznie jeden punkt kontrolny, to Litwa z kolei ma ich sześć. Jednym ze środków zapobiegawczych byłoby zmniejszenie liczby przejść granicznych z sześciu do czterech – powiedział dzisiaj LRT RADIJAS Abramavičius.

Rozważane jest zamknięcie przejść granicznych w Szumsku i Twereczu. Decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć rząd.

Przejścia graniczne w Szumsku i Twereczu wyróżniają się ograniczeniami dotyczącymi ruchu pojazdów i ludzi, m.in. pojazdy z ładunkami nie przejeżdżają przez przejście w Twereczu, natomiast pojazdy o wadze do 3,5 ton mogą przejechać w Szumsku.

Przedstawiciel Straży Granicznej twierdzi, że władze biorą pod uwagę nie tylko decyzje krajowe, ale także regionalne.

Wczoraj prezydent Litwy Gitanas Nausėda podczas spotkania z polskim premierem Mateuszem Morawieckim w Suwałkach powiedział, że Wilno, Warszawa i Ryga muszą być gotowe do wspólnego zamknięcia granicy z Białorusią, jeśli sytuacja bezpieczeństwa pogorszy się z powodu najemników Wagnera.

Polscy urzędnicy również zasugerowali możliwość całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uważa takie rozważania za realistyczne.

Znadniemna.pl na podst. lrt.lt

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content