HomeSpołeczeństwo39-letni Białorusin szpiegował na rzecz Rosji

39-letni Białorusin szpiegował na rzecz Rosji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego RP zatrzymała 39-letniego obywatela Białorusi Mikhaila A. podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji – poinformował Polsat powołując się na ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Minister Mariusz Kamiński poinformował na twitterze:

„ABW zatrzymała kolejnego, szesnastego już, podejrzanego o udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej. Białorusin Mikhail A. brał udział w rozpoznawaniu obiektów militarnych i portów. Realizował też działania propagandowe na rzecz Rosji. Trafił do aresztu.”

Białorusin przyjechał do Polski w 2021 roku. Został zatrzymany 1 sierpnia 2023 roku. Kamiński podkreślił, że zatrzymany „przeprowadzał rozpoznanie obiektów wojskowych i portów”, za co „systematycznie otrzymywał nagrodę od Rosjan”.

Biuro prasowe ministra przypomniało, że wcześniej w tej sprawie zatrzymano piętnaście osób. Wszystkie zostały aresztowane decyzją sądu.

W czerwcu wydział wojskowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zakończył śledztwo w sprawie dwóch obywateli Białorusi zatrzymanych w kwietniu 2022 roku, materiały sprawy zostały przekazane sądowi. Jak podaje portal rmf24.pl, osobom zaangażowanym w sprawę zarzuca się szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu wojskowego i grozi im do 10 lat więzienia.

Znadniemna.pl na podst. PAP/polsatnews.pl/twitter.com/fot.: gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content