HomeReligiaPrzeszukanie w archikatedrze Mińska

Przeszukanie w archikatedrze Mińska

O rewizji, którą białoruskie służby przeprowadziły w głównej katolickiej świątyni Mińska, poinformowała  społeczna inicjatywa chrześcijan Białorusi „Chrześcijańska Wizja” .

Według białoruskich chrześcijańskich aktywistów funkcjonariusze służb 13 i 14 lipca przeszukiwali archikatedralną plebanię. Informacja o przeszukaniach dotarła do „Chrześcijańskiej Wizji” z różnych źródeł. Wciąż nie jest wiadomo w ramach jakiego postępowania odbywały się czynności śledcze i jakie miały one następstwa.

Tymczasem wokół Archikatedry Imienia Najświętszej Marii Panny w Mińsku ostatnio odbywały się niepokojące wydarzenia.

Pracujący w kościele nauczyciel katechezy Władysław Bieładzied w czerwcu i lipcu spędził 45 dni w areszcie za rzekome rozpowszechnianie materiałów „ekstremistycznych”. Na początku lipca natomiast na mocy decyzji metropolity mińsko-mohylewskiego, arcybiskupa Józefa Staniewskiego proboszczem archikatedry przestał być ksiądz Antoni Klimantowicz, którego ostatnio białoruskie media propagandowe oskarżali o sympatyzowanie z oponentami reżimu Łukaszenki.

Księża katoliccy znajdują się pod szczególną obserwacją białoruskich służb. Dosłownie dzisiaj, 18 lipca, organ prasowy władz rejonu nowogródzkiego gazeta „Nowe życie” poinformowała o tym, że miejscowy ksiądz katolicki Jerzy Żegaryn został ukarany przez sąd w Nowogródku  wysoką grzywną za to, że w 2021 roku w mediach społecznościowych postawił „lajka” pod wpisem, pochodzącym ze źródła, uznawanego przez panujący na Białorusi reżim za „ekstremistyczne”, a następnie udostępnił wspomniany wpis na swoim profilu.

 Znadniemna.pl na podstawie T.me/christianvision, na zdjęciu: Archikatedra Imienia Najświętszej Marii Panny w Mińsku, fot.: Wikipedia.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content