HomeBiałoruśLudwik Benoit. Mistrz drugiego planu rodem z Wołkowyska

Ludwik Benoit. Mistrz drugiego planu rodem z Wołkowyska

18 lipca 1920 roku przyszedł na świat bardzo zasłużony i powszechnie znany aktor  Ludwik „Ben” Benoit. Porównywano go z francuskim komikiem Fernandelem, nazywano „mistrzem drugiego planu”. Widzowie pamiętają go z filmowych klasyków, komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Ewa chce spać”, z filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Był  także ojcem braci Kaczyńskich – czyli Jacka i Placka w kultowym filmie dziecięcym „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Ludwik Benoit wystąpił w wielu serialach, m.in. w „Kapitan Sowa na tropie”, „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”, „Przygody pana Michała”. Dzieci znały go również jako głos słonia Dominika z historyjki „Proszę słonia”.

Ludwik Benoit urodził się w Wołkowysku koło Grodna. Rodzina od strony ojca aktora miała francuskie korzenie. Podobno jego dziadek pochodził spod samego Paryża. Natomiast rodzina matki wywodziła się z okolic Łowicza. Tutaj mały Ludwik  spędził dzieciństwo, tutaj ukończył Państwowe Gimnazjum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Maturę zdał w 1938 roku.

Od razu po ukończeniu gimnazjum Ludwik podjął studia w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie. Nauka została przerwana przez wybuch wojny. Podczas okupacji nasz bohater walczył w Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny współorganizował Teatr Ziemi Łowickiej. Później znalazł się w Łodzi i został aktorem Teatru Kukiełkowego działającego przy łódzkim Centralnym Domu Kultury. Grał tam krótko, bo wyjechał na Wybrzeże. W 1946 roku ukończył Studio Aktorskie Iwo Galla w Gdańsku. W tym samym roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Potem grał w teatrach Gdyni, Poznania, Wrocławia i Szczecina. Między 1955, a 1957 rokiem był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie.

W 1957 roku Ludwik Benoit pożegnał Szczecin i przyjechał do Łodzi. Rozpoczął się łódzki rozdział jego życia. Przez dwa sezony grał w Teatrze im. Stefana Jaracza, a w 1959 roku związał się z łódzkim Teatrem Nowym, któremu pozostał wierny do śmierci.

Niezapomniany „Ben”

Ceniony przez publiczność, lubiany za koleżeńskość przez brać aktorską, która ochrzciła go „Benem”. Jego twarz nie pozwalała mu grać pięknych amantów, ale za to miał na niej wymalowaną całą gamę uczuć i jeszcze ten ciepły, czasem jakby zaspany głos. Pamiętamy go z tak nieśmiertelnych filmów, jak „Ewa chce spać”, „Przygody Pana Michała” czy „Fucha”. Świetne kreacje stworzył w dwóch telewizyjnych filmach Andrzeja Kondratiuka: „Big Bang” obok Zofii Merle, a w „Mlecznej drodze” z Igą Cembrzyńską. Widzowie pamiętają go z ról w takich filmach jak: „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Siekierezada”, „Pierścień i róża” czy „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”.

Aktor zagrał w prawie 100 produkcjach filmowych. Natomiast w teatrze i Teatrze Telewizji zaliczył ponad 160 ról. Ludwik Benoit dał się też słyszeć w radiowych słuchowiskach, nie stronił od dubbingu. Wcielał się w role przestępców i ofiar, chłopów, drwali, robotników i artystów. Grywał też przedstawicieli władzy – dyrektora, sędziego, komisarza, księdza, a nawet kata. Do tego jeszcze trzeba dorzucić kilkanaście prac reżyserskich w teatrze. Wyreżyserował m.in. sztuki: „Maria Stuart”,”Szelmostwa Skapena”, „Śmierć komiwojażera” czy „Damy i huzary”.

Prawdziwie Wielki Aktor swoich czasów i wielokrotnie nagradzany. Był między innymi kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzina

Ludwik Binoit. Fot.: screenshot  YouTube

Jego pierwszą żoną była Maria Zbyszewska, którą wszyscy pamiętają jako małżonkę Pawlaka w trylogii o Pawlaku i Kargulu. Maria poznała Ludwika dzięki teatrowi. Tak jak on uczyła się w Studio Dramatycznym Igo Galla. W 1947 roku wzięli ślub. Po trzech latach na świat przyszedł ich syn Mariusz. Poszedł w ślady rodziców i tak jak oni został aktorem. Na ekranie zadebiutował jako 11-latek. Zagrał w filmie Wadima Berezowskiego „Bitwa o Kozi Dwór”. Rok później wystąpił w niewielkiej roli u boku Jarosława i Lecha Kaczyńskich w „O dwóch takich co ukradli księżyc”. W filmie tym jego tata Ludwik zagrał ojca Jacka i Placka. Aktorskie geny sprawiły, że Mariusz Benoit został studentem Łódzkiej Szkoły Filmowej. Ukończył ją w 1974 roku.

Małżeństwo Marii Zbyszewskiej i Ludwika Benoit nie przetrwało. Para rozwiodła się. W 1970 roku Ludwik Benoit poślubił Jadwigę Jędrzejczak. Z tego małżeństwa aktor ma córkę Annę Benoit-Kołosko, która jest dziennikarką radiową.

Na początku lat dziewięćdziesiątych aktor zachorował na nowotwór. Przez rok walczył z chorobą. Walkę przegrał. Zmarł 4 listopada 1992 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Doły w Łodzi. Ma w tym mieście swoją ulicę, a w ukochanej nadmorskiej Kuźnicy tablicę pamiątkową na domu, w którym mieszkał podczas wakacji.

Zdjęcia: screenshoty z filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, w którym Ludwik Binoit zagrał Wojciecha – ojca Jacka i Placka, zagranych przez braci Kaczyńskich

Znadniemna.pl/wikipedia.org/PAP/naszahistoria.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content