HomeKulturaW Domu Polonii w Pułtusku otwarto wystawę pt. „Przerwane życie”, autorstwa Genadija Pitsko

W Domu Polonii w Pułtusku otwarto wystawę pt. „Przerwane życie”, autorstwa Genadija Pitsko

Wystawa Genadija Pitsko, mieszkającego w Polsce znanego malarza z Białorusi o polskich korzeniach, została otwarta 14 lipca na Dolnym Krużganku Domu Polonii w Pułtusku w ramach projektu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pt. Festiwal „Kresowa Dusza”.

Gospodarze i goście wernisażu. Genadij Pitsko – piąty od lewej, fot.: facebook.com

Prace, przedstawione przez artystę, a są to zarówno obrazy, jak też fotografie, są pokłosiem pleneru, który odbywał się na terenie Ukrainy.

„Zaprezentowane reminiscencje z pleneru na Ukrainie chwytają za serce. Artysta w niezwykle wzruszający sposób przedstawił relację filmową z pobytu w Buczy, Irpieniu, Żytomierzu i Kijowie” – takimi wrażeniami od wystawy Genadija Pitsko podzielił się na swoim Facebooku obecny na jej otwarciu wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Krzysztof Łachmański. Działacz polonijny zapewnił, że „przejmujące sceny w filmie, obrazach i na zdjęciach nie pozostawiają nikogo obojętnym wobec tego co w dalszym ciągu jest codziennością na Ukrainie”.

„Zaprezentowane reminiscencje z pleneru na Ukrainie chwytają za serce” – napisał o prezentowanych na wystawie pracach Krzysztof Łachmański, fot.: facebook.com

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, w anonsie wernisażu wystawy Genadija Pitsko scharakteryzowało warsztat tego zdolnego artysty, pisząc, że jego obrazy „nie tyle chcą nam coś pokazać, co opowiedzieć”.

Obrazy Genadija Pitsko „nie tyle chcą nam coś pokazać, co opowiedzieć”, fot.: facebook.com

Tak artysta przedstawił oblicze rosyjskiej agresji na Ukrainie, fot.: facebook.com

„To malarstwo narracyjne, odwołujące się do warstwy emocjonalnej, skierowane do wrażliwego odbiorcy. Wszystko co odbywa się w przestrzeni obrazu ciekawi nas, intryguje, pobudza wyobraźnię. Kolorystyka płócien tego malarza jest gorąca i energetyczna. Tworzą ją intensywne czerwienie i fiolety, nakładane szerokimi pociągnięciami szpachli, co przydaje malowanym postaciom lekko zgeometryzowane formy. Sąsiadujące ze sobą plamy barwne robią momentami wrażenie mozaiki” – czytamy o warsztacie polskiego artysty z Białorusi na stronie Stowarzyszenia.

Wystawa Genadiuja Pitsko pt. „Przerwane życie” będzie dostępna dla zwiedzających na Dolnym Krużganku Domu Polonii w Pułtusku do końca wakacji.

Znadniemna.pl na podstawie Wspolnotapolska.org.pl, Facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content