HomeBiałoruśReżim prześladuje Polaków. Obywatela Polski skazano za rzekome „obrażanie Łukaszenki”

Reżim prześladuje Polaków. Obywatela Polski skazano za rzekome „obrażanie Łukaszenki”

Białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka  i niezależny portal białoruski Reform.by poinformowały, że 54-letni obywatel Polski Robert Tąpała został skazany przez sąd w stolicy Białorusi Mińsku za rzekome „obrażanie Aleksandra Łukaszenki i reprezentantów władzy”.

Dziennikarze i obrońcy praw człowieka znaleźli nazwisko Polaka na „liście ekstremistów”, zaktualizowanej dzisiaj przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi. Ministerstwo poinformowało, że mężczyzna przebywa już w kolonii karnej. Nie wiadomo jaki dokładnie wyrok ogłosił sąd w Mińsku w tej sprawie. Wiadomo jedynie, że został skazany na podstawie artykułów 368 i 369 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi.

Wpis na liście rozpraw sądowych, prowadzonych przez Sąd Centralny Mińska. Jako oskarżony figuruje Polak Robert Tąpała,  Screenshot ze strony internetowej sądu w Mińsku

Stosunek do Polaków na Białorusi jest tradycyjnie negatywny i miejscowe służby biorą na celownik każdego, kto deklaruje zwoje przywiązanie do Polski i polskości.

Funkcjonariusze KGB proponują obywatelom Białorusi „dobrowolne” oddanie „Karty Polaka” i napisanie wniosku do konsula tuż przy granicy. Jeśli dana osoba odmówi, grozi jej areszt – napisał na Twitterze Paweł Łatuszka, wicepremier w rządzie przejściowym Swiatłany Cichanouskiej. Białoruski opozycjonista podkreślił, że to kolejne represje wobec polskiej mniejszości na Białorusi.

Polacy na celowniku KGB

O takich przypadkach, na które powołuje się białoruski polityk, informowało wcześniej Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. – Obrońcy praw człowieka otrzymują informację, że przy przekraczaniu białoruskiej granicy posiadacze Kart Polaka są kierowani „na rozmowę” z funkcjonariuszami KGB – rzecz w tym, że straż graniczna widzi na wizie informację: „cel wydania 24”, co wskazuje, że uzyskano ją na podstawie tego dokumentu (Karty Polaka) – wyjaśnia „Wiasna”.

Wcześniej, m.in. we wrześniu i listopadzie zeszłego roku, także pojawiały się informacje o naciskach ze strony KGB, na obywateli Białorusi  posiadających Kartę Polaka, która jest dokumentem potwierdzającym przynależność do narodu polskiego.

Najbardziej znanym Polakiem, który padł ofiarą prześladowań reżimu Łukaszenki, jest dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. Został on skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w  sfingowanym procesie o podłożu politycznym.

Na Białorusi regularnie niszczone są miejsca pamięci związane z Polską i Polakami, represjonowani są działacze organizacji, zrzeszających mieszkających na Białorusi Polaków. Władze uniemożliwiają także młodym Polakom edukację w języku polskim i utrudniają nauczanie języka polskiego  w przypadku dorosłych.

Znadniemna.pl na podstawie IAR/PAP, Spring96.org, Reform.by, zdjęcie ilustracyjne: Reform.by

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content