HomeBiałoruśPapieski wysłannik przybył na Białoruś

Papieski wysłannik przybył na Białoruś

Dnia 29 czerwca w nuncjaturze apostolskiej w Mińsku prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich abp Claudio Gugerotti spotkał się z biskupami katolickimi Białorusi. Przybył on do stolicy tego kraju, aby jako papieski legat przewodniczyć uroczystościom 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Budsławskiej.

W spotkaniu wzięli udział nuncjusz apostolski na Białorusi abp Ante Jozić, przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi, biskup witebski Oleg Butkiewicz, wszyscy czynni hierarchowie Kościoła lokalnego oraz administrator apostolski ds. katolików obrządku bizantyjskiego na Białorusi archimandryta Sergiusz Gajek.

Arcybiskup Gugerotti zapewnił biskupów o szczególnej bliskości Ojca Świętego, który pamięta o katolikach na Białorusi, wie o trudnościach, jakie przeżywa dziś lokalny Kościół i modli się, aby z Bożą pomocą zostały one jak najszybciej przezwyciężone. Specjalny wysłannik papieża Franciszka potwierdził, że pasterze Kościoła na Białorusi i ich wierni zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie Ojca Świętego. Dodał, że służy temu także Nuncjatura Apostolska — stałe przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej na Białorusi.

Tego samego dnia abp Gugerotti spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Olejnikiem.

„Strony omówiły obecną sytuację w regionie euroazjatyckim i ogólnie na świecie, współpracę między Białorusią a Watykanem w formatach wielostronnych, stosunki dwustronne na różnych poziomach ze Stolicą Apostolską. Strony potwierdziły swoje zaangażowanie w pogłębianie współpracy białorusko-watykańskiej i wzmacnianie dialogu międzywyznaniowego, pokoju i harmonii” – czytamy w komunikacie białoruskich władz.

Znadniemna.pl za KAI/mfa.gov.by/fot.: catholic.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content