HomeBiałoruśPolskie MSZ RP wzywa władze w Mińsku do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych

Polskie MSZ RP wzywa władze w Mińsku do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych

O uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym Andrzeja Poczobuta, ponownie do władz w Miński zaapelowało polskie MSZ. Resort przypomniał, że w niedzielę przypada Dzień Więźnia Politycznego,  a według MSZ RP taki status ma obecnie na Białorusi niemal 1,5 tysiąca osób.

„Niemal 1500 osób posiada na Białorusi status więźnia politycznego. W przypadający dziś Dzień Więźnia Politycznego ponownie wzywamy władze w Mińsku do uwolnienia wszystkich zatrzymanych, w tym A. Poczobuta, oraz do zaprzestania dalszych represji” – oświadczyło na Twitterze polskie MSZ.

W rzeczywistości  liczba politycznych zakładników reżimu Łukaszenki przybywa na Białorusi w tak  szybkim tempie, że wedle aktualnego stanu obrońcy praw człowieka nadali status więźnia politycznego już ponad, 1,5 tys. osobom, a konkretnie  – 1525-ciu więźniom reżimu.

 Jednym z więźniów politycznych jest działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, dziennikarz polskich mediów Andrzej Poczobut.

W lutym białoruskie władze w politycznym procesie zarzuciły Poczobutowi „wzniecanie nienawiści” i skazały na osiem lat więzienia. Poczobut był namawiany do  poproszenia Aleksandra Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie, jednak kategorycznie odmówił .

Obecnie Poczobut przebywa w areszcie więzienia nr 1 w Grodnie, gdzie oczekuje na termin rozprawy apelacyjnej do wyroku ogłoszonego 9 lutego. Odbędzie się ona przed Sądem Najwyższym.

Strona polska domaga się uwolnienia Poczobuta i zdjęcia z niego politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. W dzień po jego skazaniu władze RP podjęły decyzję o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach ze względu „na ważny interes bezpieczeństwa państwa”, później wprowadzono kolejne ograniczenia na granicy z Białorusią. MSWiA oświadczyło następnie, że jeśli Poczobut zostanie uwolniony, to przejścia zostaną otwarte. MSZ zapewnia, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta.

Znadniemna.pl za PAP, na zdjęciu: Andrzej Poczobut, fot.: Twitter/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content