HomeBiałoruśAmbasador Rosji: Broń nuklearna na Białorusi zostanie rozmieszczona przy granicy z Polską

Ambasador Rosji: Broń nuklearna na Białorusi zostanie rozmieszczona przy granicy z Polską

Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi na granicy z Polską. Poinformował o tym w wczoraj, 2 kwietnia,  ambasador Moskwy w Mińsku Borys Gryzłow. Według niego do 1 lipca ukończone zostaną bunkry potrzebne do przechowywania broni. „Zostanie to zrobione pomimo szumu w Europie i Stanach Zjednoczonych” – podkreślił Gryzłow, były minister spraw wewnętrznych Rosji i przewodniczący Dumy Państwowej, cytowany przez agencję Belta.

Borys Gryzłow pozytywnie ocenił fakt, że plany rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi wywołały „duży szum” w zachodnich mediach. „Na koniec zwraca się uwagę na fakt, że musi istnieć pewien parytet” – powiedział ambasador.

– Jeśli mówimy o rozmieszczeniu amerykańskiej broni w Europie, to musimy podjąć działania, które zwiększyłyby bezpieczeństwo sojuszników (Białoruś i Rosja). Mówi się, że Rosja i Białoruś to terytorium państwa związkowego, terytorium zalegalizowane, w przeciwieństwie do terytorium krajów, w których USA rozmieszczają broń nuklearną. „Dla nich (USA) te kraje to tylko marionetki, aczkolwiek mamy wspólną przestrzeń” – kontynuował Gryzłow.

Władimir Putin ogłosił, że rozmieści taktyczną broń nuklearną na sąsiedniej Białorusi. Przekonywał, że USA od wielu lat robią podobne rzeczy w Europie.

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował tydzień temu, że Władimir Putin stara się rozpalić na Zachodzie strach przed eskalacją nuklearną, aby wymusić zaprzestanie wspierania Ukrainy, np. poprzez dostarczanie ciężkiej broni . Według ISW pozostaje „wysoce nieprawdopodobne, aby Rosja użyła broni jądrowej na Ukrainie lub gdzie indziej”.

Znadniemna.pl/l24.lt/Fot.:sputnik.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content