HomeBiałoruśKGB zwiększył czujność po zabójstwie w Grodnie cudzoziemca L.

KGB zwiększył czujność po zabójstwie w Grodnie cudzoziemca L.

Następstwem zabójstwa cudzoziemca poprzedzonego strzelaniną i rzucaniem granatami w funkcjonariuszy KGB, do których według doniesień państwowej agencji BiełTA doszło w niedzielę, 19 marca, w Grodnie, stało się sprawdzanie samochodów wjeżdżających do grodu nad Niemnem na rogatkach miasta. KGB rewiduje też pojazdy podróżnych także na przejściu granicznym w Kozłowiczach (Kukuryki po stronie polskiej).

O wzmożeniu czujności białoruskich kagiebistów po strzelaninie ze skutkiem śmiertelnym, do której doszło w Grodnie,  informują grodzieńskie media niezależne.  O mundurowych na rogatkach miasta informuje, powołując się na relację jednej z grodnianek, redagowany w Białymstoku i związany z Grodnem portal Mostmedia.io. O kontroli samochodów na przejściu granicznym w Kozłowiczach donosi z kolei grodzieński portal Hrodna.life.

Ten ostatni uściśla, że celnicy i funkcjonariusze Straży Granicznej działają w ścisłej współpracy z przedstawicielami KGB i szczegółowo rewidują każdego, kto pojawia się na terenie przejścia granicznego. „Dokładnie sprawdzają samochody, czytają telefony, wypróżniają kieszenie” relacjonują praktyki stosowane przez kagiebistów grodzieńscy dziennikarze. Według nich funkcjonariusze nie podają przy tym na jakiej podstawie dokonują rewizji i co może być przyczyną wzmożonej czujności mundurowych.

Większość obserwatorów tłumaczy wzmożoną czujność KGB i innych służb wydarzeniami, do których doszło w Grodnie w niedzielę, 19 marca. W tym dniu w jednym z bloków przy ulicy Kurczatowa doszło do  strzelaniny z użyciem granatów bojowych między obywatelem obcego państwa L., a oddziałem komandosów z KGB, zwanym grupą „A”. W wyniku nierównego boju cudzoziemiec L. został zabity.

Z doniesień oficjalnych wynika, że cudzoziemiec L. był podejrzewany o przygotowanie się do zamachu terrorystycznego. Źródła oficjalne nie podają, co, bądź kto, miał być celem zamachu. Kilka godzin po „likwidacji” niedoszłego terrorysty L. milicjanci ze służbowymi psami i inne służby otoczyły służbową willę szefa obwodu grodzieńskiego Władimira Karanika w centrum Grodna. Spekulowano, że rezydencja mogła być zaminowana.

 Znadniemna.pl na podstawie Hrodna.life/Mostmedia.io

Na zdjęciu: po lewej – fotoparodia na widoczny po prawej obraz Wasi Łożkina pt. „Rodina słyszit” (Ojczyzna słyszy) fot.: olga1982a.livejournal.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content