HomeHistoriaJuż jutro – rozpoczęcie obchodów 75. rocznicy Obrony Grodna

Już jutro – rozpoczęcie obchodów 75. rocznicy Obrony Grodna

Od zwiedzania miejsc pamięci w okolicach Grodna, związanych z kampanią wrześniową 1939 roku, rozpocznie jutro, 20 września, obchody 75. rocznicy Obrony Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku Związek Polaków na Białorusi.

Przedwojenne Grodno

Przedwojenne Grodno

Kilkudniowy program obchodów ważnej dla społeczności polskiej, ale też dla wszystkich mieszkańców Grodna rocznicy legendarnej bohaterskiej postawy grodnian wobec agresji radzieckiej przeciwko walczącej z hitlerowskimi Niemcami Polsce, przewiduje między innymi otwarcie wystaw tematycznych, dyskusję historyków na temat doniosłego wydarzenia oraz premierę filmu „KREW na BRUKU. GRODNO 1939”, opowiadającego o ofierze, jaką złożyli grodnianie, broniąc swojego miasta i Ojczyzny przed bolszewizmem.

Jutrzejszy objazd miejsc pamięci rozpocznie się o 8.00 i potrwa przez cały dzień. Działacze zapalą znicze i pomodlą się przy grobach i pomnikach uczestników kampanii wrześniowej i obrońców Grodna w kilkunastu podgrodzieńskich miejscowościach. Zakończy się zwiedzanie miejsc pamięci na cmentarzu w Sopoćkiniach, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy, poległych w wojnie obronnej 1939 roku oraz grób dowódcy Grupy Operacyjnej „Grodno” generała Józefa Olszyny-Wilczyńskiego, zamordowanego przez sowietów pod Sopoćkiniami 22 września 1939 roku.

Tablica ku czci generała Józefa  Olszyny-Wilczyńskiego na jego symbolicznym grobie na cmentarzu salwatorskim w Krakowie

Apelem poległych na cmentarzu w Sopoćkiniach zakończy się pierwszy dzień obchodów 75. rocznicy Obrony Grodna w 1939 roku.

Następnego dnia, w niedzielę, Polacy spotkają się o 9.30 na cmentarzu franciszkańskim w Grodnie, aby wspólnie pomodlić się za dusze poległych patriotów miasta i Polski. Potem modlitwą i zapaleniem zniczy Polacy uczczą pamięć bohaterów na cmentarzu pobernardyńskim, z którego przejdą na cmentarz garnizonowy, aby uczestniczyć w apelu poległych. Msza Święta w intencji obrońców Grodna i Polski w 1939 roku zaplanowana jest w kościele Pobernardyńskim na 12.30.

Niedzielny program obchodów przewiduje też wernisaż wystawy obrazów malarzy z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, poświęconej Obronie Grodna. Po wernisażu wystawy malarskiej, który odbędzie się w pomieszczeniu ZPB nr 100 o godz. 16.00, uczestnicy obchodów będą mogli uczestniczyć w otwarciu innej wystawy pt. „Rzeczpospolita utracona”, przygotowanej przez Oddział Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Ta wystawa otwarta zostanie na terenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Po otwarciu wystawy IPN-u polska placówka konsularna zaprasza wszystkich zainteresowanych do swojej sali kinowej na dyskusję historyków polskich i białoruskich na temat Obrony Grodna we wrześniu 1939 roku.

Uwieńczeniem obchodów 75. rocznicy Obrony Grodna będzie premiera dokumentalnego filmu inscenizowanego „KREW na BRUKU. GRODNO 1939”, zrealizowanego przez warszawską Fundację Joachima Lelewela we współpracy między innymi ze Związkiem Polaków na Białorusi. To wydarzenie jest zaplanowane na przyszły tydzień. O dokładnym terminie premiery filmowej poinformujemy dodatkowo.

Afisz filmu „KREW na BRUKU. GRODNO 1939”

Afisz filmu „KREW na BRUKU. GRODNO 1939”

Związek Polaków na Białorusi serdecznie zaprasza wszystkich grodnian oraz gości miasta do udziału w obchodach rocznicy niezwykle ważnego dla kształtowania naszej tożsamości i dumy narodowej wydarzenia historycznego, jakim była Obrona Grodna w dniach 20-22 września 1939 roku.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content