HomeBiałoruśAndrzej Poczobut odwołał się od wyroku

Andrzej Poczobut odwołał się od wyroku

Dziennikarz polskich mediów i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi Andrzej Poczobut  złożył skargę apelacyjną na wyrok 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, wydany na niego przez sędziego Grodzieńskiego Sądu Obwodowego Dzmitryja Bubieńczyka.

O apelacji złożonej przez dziennikarza informuje, powołując się na korespondencję skazanego z rodziną, rozgłośnia Radio Swaboda.

Stacja ujawnia także, iż uwięziony dziennikarz w liście z aresztu prosi przekazać pozdrowienia i  podziękowania za pamięć o nim, „jak największej liczbie ludzi”.

Pisząc do krewnych o złożonej skardze apelacyjnej Andrzej Poczobut informuje , iż administracja grodzieńskiego więzienia, w którym przebywa, postanowiła zapewnić mu „wesołe życie”. Miało ono polegać na tym, że skazanego nieprawomocnym wyrokiem więźnia, przez tydzień trzymano w celi samego. Na pytanie „kiedy będzie miał w celi towarzystwo”  uwięziony miał usłyszeć, żeby w tej sprawie „zwracał się do oficera śledczego”.

Proces Andrzeja Poczobuta, którego rozpoczęcie kilkakrotnie przenoszono z nieznanych przyczyn, toczył się w Grodzieńskim Sądzie Obwodowym od 16 stycznia do 8 lutego. Zakończył się wyrokiem ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, wydanym przez tak zwanego sędziego Dzmitryja Bubieńczyka, który uznał, że dziennikarz popełnił zbrodnię „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i innym” oraz prowadził działalność, skierowaną na „rehabilitację nazizmu”. Ponadto tak zwany sędzia Bubieńczyk ogłosił, iż Andrzej Poczobut  działał na szkodę bezpieczeństwa narodowego, nawołując do stosowania sankcji wobec Republiki Białorusi.

Poza sformułowaniem niepotwierdzonych w uczciwym i otwartym procesie zarzutów reżim Łukaszenki  w październiku ubiegłego roku wciągnął dziennikarza na tak zwaną listę osób „skłonnych do działalności terrorystycznej”.

Polak przebywa w więzieniach i aresztach Łukaszenki od 25 marca 2021 roku, czyli już prawie dwa lata. Za ten okres znacznie pogorszył się stan jego zdrowia. Andrzej cierpi głownie na choroby żołądka, znosząc ostre bóle, powodowane przez więzienne jedzenie.

Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali Andrzeja Poczobuta za więźnia politycznego reżimu Łukaszenki.

Andrzej Poczobut czeka na rozprawę apelacyjną w Grodnie, w więzieniu nr 1.

Kartki i listy poparcia należy wysyłać do niego pod adres:

Тюрьма №1. 230023, г. Гродно, ул. Кирова, 1.

Почобуту Андрею Станиславовичу.

Znadniemna.pl na podstawie Svaboda.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content