HomeBiałoruśPisarka z Nieświeża z historią w Radomiu

Pisarka z Nieświeża z historią w Radomiu

Kresowianka Elżbieta Jackiewiczowa – pisarka i pedagog, mieszkająca w Radomiu podczas okupacji hitlerowskiej – jest bohaterką odbywajcych się w tym mieście spacerów literackich.  W 2017 roku jednej z ulic Radomia nadano imię naszej krajanki.

Elżbieta Jackiewiczowa urodziła się 22 lutego 1902 roku w Nowinkach koło Nieświeża w rodzinie
nadleśniczego Ludwika Zachariasza Sarnackiego i Heleny z Terajewiczów. W 1920 podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po roku przeniosła się na Uniwersytet Wileński na filologię słowiańską. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Łukowie, Tomaszowie Mazowieckim, oraz w Lublinie.

W 1937 roku przeprowadziła się do Radomia, gdzie rozpoczęła pracę nauczycielki języka polskiego w Gimnazjum i Liceum im. Jana Kochanowskiego. W czasie wojny prowadziła tajne nauczanie na kompletach zorganizowanych przez Michała Małuję i księdza Stefana Grelewskiego. Po ich aresztowaniu przejęła prace organizacyjne i całe tajne nauczanie, które prowadziła aż do wyzwolenia.

Po wojnie, od 1946 roku pracowała w Łodzi a w 1966 roku przeszła na rentę i jej głównym zajęciem stało się wtedy pisarstwo. Artykuły, felietony i opowiadania pisała już wcześniej, pierwszą autobiograficzną powieść pt. „Wczorajsza młodość” opublikowała w 1955 roku. Dwie jej powieści: „Pokolenie Teresy” (1965 r.) i „Dziewczęta szukają drogi” (1958 r.) są również zapisem jej doświadczeń i przeżyć, opisują lata okupacji i tajne nauczanie w Radomiu oraz czas pierwszych lat powojennych. Wydała także dwie inne powieści dla młodzieży: „Tancerze” (1961 r.) i „Jest nas dwoje” (1974 r.).

W 1962 roku została członkiem Związku Pisarzy Polskich. Jej książki doczekały się wielu wydań i wznowień, były tłumaczone na kilka języków, a „Pokolenie Teresy” weszło do kanonu lektur szkolnych.

Nasza bohaterka pełniła rolę konsultanta do spraw pedagogicznych podczas tworzenia serialu  komediowego z lat 1965-1966 „Wojna domowa”.

Za całokształt pracy dydaktycznej i twórczej otrzymała m.in.  Medal Komisji Edukacji Narodowej i Order Sztandaru Pracy II klasy.

Elżbieta Jackiewiczowa zmarła w 1976 roku w Podkowie Leśnej, pochowana jest na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Znadniemna.pl/Fot.: nakanapie.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content