HomeBiałoruśBiałoruski prokurator żąda 12 lat więzienia dla noblisty Alesia Bialackiego

Białoruski prokurator żąda 12 lat więzienia dla noblisty Alesia Bialackiego

Kary 12 lat więzienia dla  Alesia Bialackiego, szefa Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, zażądał w czwartek 9 lutego, prokurator na procesie działaczy „Wiasny”, trwającym w Mińsku.

Uwięzieni działacze Centrum Praw Człowieka „Wiasna”: Aleś Bialacki, i jego zastępcy: Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz fot: Fot: spring96.org

Wypowiedź prokuratora, o której poinformował portal Nasza Niwa oznacza, że oskarżenie domaga się maksymalnego wymiaru kary dla Bialackiego. Zarzuty, które mu postawiono grożą karą od 7 do 12 lat pozbawienia wolności.

Zaocznie na procesie sądzony jest także inny działacz „Wiasny”, Zmicier Sałaujeu, któremu udało się uciec z Białorusi. Prokurator zażądał dla niego 10 lat więzienia.

Ponadto zażądał kary grzywny dla każdego z działaczy w wysokości 185 tys. rubli (ponad 73,2 tys. USD).

Akta sprawy liczyły 283 tomy, po 300 stron każdy; jest to rekord w procesie politycznym działaczy „Wiasny”, podczas którego wyznaczono również około 100 świadków i przeprowadzono 120 rewizji w całym kraju – pisze Nasza Niwa.

60-letni dziś Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” w 1996 roku. Organizacja została zdelegalizowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki w 2003 roku, jednak nigdy nie przerwała działalności. Na fali represji po protestach powyborczych na Białorusi w 2010 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia za rzekome niepłacenie podatków. W 2014 roku wyszedł na wolność w ramach amnestii.

W 2021 roku został umieszczony w areszcie pod sfingowanymi zarzutami. Początkowo władze oskarżały go o „niepłacenie podatków”. Potem zarzuty zmieniono na „kontrabandę” i „finansowanie protestów”.

W 2022 roku Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie Stowarzyszeniem Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content