HomeSpołeczeństwoJeszcze w tym tygodniu może zapaść wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta

Jeszcze w tym tygodniu może zapaść wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta

Na dzisiaj, 7 lutego, w procesie działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta planowane są mowy końcowe, a wyrok może zapaść do końca tygodnia, nawet w najbliższych dniach – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w sądzie obwodowym w Grodnie.

Z informacji przekazanych przez sąd wynika, że we wtorek planowane są mowy końcowe oskarżenia i obrony. Wyrok powinien zostać ogłoszony w tym tygodniu.

Polityczny proces wobec działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczy się przed sądem obwodowym w Grodnie. Fizycznie rozprawy odbywają się w sali sądu dzielnicy Oktiabrskiej w tym mieście na zachodzie Białorusi. Proces został utajniony, co oznacza, że ani bliscy, ani media, nie mogą w nim uczestniczyć. Adwokaci nie mogą udzielać informacji na temat przebiegu postępowania.

Poczobut – członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz, współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą i TVP Polonia, od 25 marca 2021 r., przebywa w białoruskim areszcie. Jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o „wzniecanie nienawiści” oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W politycznym procesie Poczobut, jak podaje, powołując się na władze, Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna (zdelegalizowane przez władze) jest oskarżany m.in. z powodu artykułów, które publikował w mediach.

Według prokuratury „przewiny” Poczobuta miały polegać na tym, że nazywał agresją napaść ZSRR na Polskę w 1939 r., pisał artykuły o protestach na Białorusi i działaczach polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, występował w obronie polskiej mniejszości w tym kraju.

Od października działacz polskiej mniejszości jest przetrzymywany w grodzieńskim areszcie przy więzieniu nr 1. Wcześniej Poczobut przebywał w aresztach w Żodzinie i w Mińsku.

Po rozpoczęciu procesu polskie MSZ po raz kolejny zaapelowało o uwolnienie Poczobuta i powtórzyło, że jest on niewinny, a prowadzone przeciwko niemu postępowanie jest motywowane polityczne.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rozczarowaniem przyjmuje informację o rozpoczęciu procesu Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem w dniu 16 stycznia br. Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od marca 2021 r., a zarzuty formułowane wobec niego są nieprawdziwe i motywowane politycznie” – podano w komunikacie MSZ.

Resort spraw zagranicznych zapewnia, że władze RP stale podejmują działania, w tym niepubliczne, na rzecz uwolnienia aktywisty polskiej mniejszości.

Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali Andrzeja Poczobuta za więźnia politycznego.

Znadniemna.pl za PAP. fot.: Belta.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content