HomeSpołeczeństwoNie żyje Helena Miziniak, Honorowa Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Nie żyje Helena Miziniak, Honorowa Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Z ogromnym smutkiem informujemy, że odeszła do Pana jedna z najwybitniejszych działaczek polonijnych współczesności – Honorowa Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Helena Miziniak.

Śp. Helena Miziniak była rodowitą wilnianką. Urodziła się w Wilnie w 1939 roku. Jej życie zawodowe oraz aktywność społeczna były związane jednak z Polonią brytyjską. W Wielkiej Brytanii Helena Miziniak przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii.

„Znana i  rozpoznawana na całym świecie. Posiadała nie tylko ogromną wiedzę, ale też potrafiła doskonale ją wykorzystać w swojej pracy. Zawsze pomocna i oddana. Będzie nam bardzo brakowało Jej obecności wśród nas” – napisała na facebooku jedna z działaczek tej organizacji Monika Tkaczyk, żegnając legendę środowiska polonijnego Wielkiej Brytanii, którego mentorem i dobrym duchem Helena Miziniak była do ostatnich dni życia.

Oprócz Polonii brytyjskiej śp. Helena Miziniak niezwykle dużo robiła także dla rodaków, rozsianych po Europie i całym globie. W latach 2000-2003, 2003-2006 i 2012-2015 pełniła funkcję Prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (EUWP).  A  w 2006 roku, podczas odbywającego się w jej rodzinnym Wilnie VI Zjazdu EUWP, została wyróżniona tytułem Prezydenta Honorowego tej organizacji, zrzeszającej największe zjednoczenia polonijne w Europie, w tym Związek Polaków na Białorusi.

Śp. Helena Miziniak doskonale znała problemy z którymi musieli się mierzyć Polacy na Białorusi. W  2009 roku była osobiście obecna na VII Zjeździe ZPB w Grodnie. Był to zjazd, odbywający się atmosferze prześladowań Polaków przez reżim dyktatorski Aleksandra Łukaszenki. Ta okoliczność nie przeszkodziła jednak ówczesnej Prezydent EUWP przybyć na najważniejsze forum organizacji członkowskiej Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych.

2009 rok. Prezydent EUWP Helena Miziniak i prezes ZPB Andżelika Borys na VII Zjeździe ZPB w Grodnie

2009 rok. Prezes ZPB Andżelika Borys i goście VII Zjazdu ZPB śp. Maciej Płażyński oraz śp. Helena Miziniak

2009 rok. Prezes ZPB Andżelika Borys w otoczeniu gości VII Zjazdu ZPB śp. Zbigniewa Romaszewskiego, śp. Macieja Płażyńskiego oraz śp. Heleny Miziniak

Wybitne dokonania śp. Heleny Miziniak na rzecz Polonii i Polaków za granica zostały docenione przez władze Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród nadanych jej odznaczeń warto wymienić Złoty Krzyż Zasługi RP, którym działaczka została odznaczona jeszcze w 1978 roku przez władze RP na uchodźstwie, Krzyż Kawalerski (2004) i Krzyż Oficerski (2011) Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Redakcje portalu Znadniemna.pl i gazety „Glos znad Niemna na uchodźstwie” łączą się w bólu z bliskimi i przyjaciółmi śp. Heleny Miziniak.

Cześć Jej Pamięci!

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content