HomeOświataBiałoruskie władze sprzedają grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej

Białoruskie władze sprzedają grodzieńską siedzibę Polskiej Macierzy Szkolnej

Licytację budynku, wzniesionego w 2011 roku w historycznym centrum Grodna, o ogólnej powierzchni 1053,7 metrów kwadratowych, zaplanowano na 3 lutego – informuje grodzieńskie przedstawicielstwo Centrum Praw Człowieka „Wiasna” .

Powierzchnia przylegającej do nieruchomości działki wynosi około 12 arów. Sam budynek, w którym mieściło się największe w świecie polskie liceum społeczne jest w idealnym stanie, więc jego cena startowa podczas zaplanowanej przez władze aukcji wyniesie 2 129 644 rubli i 77 kopiejek w walucie białoruskiej. W przeliczeniu na złotówki kwota ta jest równa ok. 3 milionom 700 tysiącom złotych.

Przypomnijmy, że Polska Macierz Szkolna wzniosła swoją siedzibę na ulicy Haradniczańskiej, w ścisłym centrum historycznym Grodna, dzięki finansowemu wsparciu polskich fundacji i stowarzyszeń wspierających Polaków za wschodnią granicą Polski.

Jako jedna z najstarszych organizacji polskich na Białorusi, pracująca od 1995 roku, Polska Macierz Szkolna potrzebowała budynku między innymi do prowadzenia największej w świecie społecznej placówki edukacyjnej, jaką było działające przy organizacji Liceum, któremu w 2013 roku nadano imię wybitnej grodnianki Elizy Orzeszkowej.

W 2022 roku władze inicjowały likwidację Polskiej Macierzy Szkolnej wskutek czego zlikwidowane zostało także Liceum Społeczne im. Elizy Orzeszkowej, a nieruchomość organizacji została przez władze przejęta. Wcześniej na organizację zostały nałożone drakońskie kary pieniężne  – około 300 tys. rubli Polacy musieli zapłacić za rzekome „prowadzenie nielegalnej działalności edukacyjnej”. Grzywnę wysokości 500 tys. rubli  nałożono zaś za rzekome naruszenia podatkowe.

De facto władze sztucznie doprowadziły Polską Macierz Szkolną do bankructwa i stosując wątpliwe z punktu widzenia prawa mechanizmy przejęły jej nieruchome mienie, które Polakom na Białorusi zafundował podatnik polski.

Znadniemna.pl na podstawie Hpravy.org, fot.: S13.ru

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content