HomeRezerwowa30-lecie Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

30-lecie Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

W środę, 14 grudnia, w Belwederze pod patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się gala jubileuszowa rządowej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Fundacja została założona 30 lat temu z inicjatywy ówczesnego premiera Jana Olszewskiego.

Prezydent, przypominając historię Fundacji, wskazywał, że premier Jan Olszewski pamiętał o tym, że Polacy rozsiani są po świecie.

„Pamiętał o tym, że Polska jest nie tylko w tych granicach co dzisiaj, ale że Polacy są i w wielu innych miejscach na świecie. Wiedział znakomicie, że nasza historia tak się układała, że rodacy zostali rozsiani: niektórzy przez to, że musieli emigrować, ale też dlatego, że granice się przesunęły, a niektórzy dlatego, że ich wywieziono daleko na wschód” – mówił Duda.

Wskazywał, że Olszewski wiedział też, że wszyscy Polacy poza granicami walczyli o pamięć o Polsce. „Poprzez stworzenie Fundacji +Pomoc Polakom na Wschodzie+ chciał ich jednoczyć z ojczyzną” – dodał prezydent.

„Udało się to znakomicie. Dziś ognisk polskości jest na świecie bardzo wiele” – oświadczył Duda. „Wielkim, wspaniałym obrazem tego trzydziestolecia jest to, że Fundacja żyje, to jak wiele dzieł zrealizowała, jak one bardzo się zmieniają i jak ogromna jest kreatywność tych, którzy te dzieła realizują, w jak wielu aspektach fundacja pomaga i jak bardzo szybko następuje reakcja na to, co jest potrzebne” – dodał.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oświadczyła, że trzy dekady „wytężonej, niełatwej, ale wykonywanej z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem pracy” sprawiły, że Fundacja zasłużyła sobie na miano wiarygodnego i sprawdzonego partnera, a także na zaufanie władz państwowych i rodaków, do których ta pomoc jest kierowana.

Podkreśliła, że na uznanie zasługuje działalność Fundacji tuż po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Jak mówiła, udało się pomóc tysiącom ludzi na miejscu, a także uchodźcom przebywającym w Polsce.

Przewodniczący rady Fundacji Jan Dziedziczak poinformował, że na patrona Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” wybrany został Jan Olszewski.

Rządowa Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” została powołana w 1992 roku; działa pod nadzorem merytorycznym Ministra Spraw Zagranicznych. Głównym celem jej działalności jest „niesienie pomocy i wspieranie Polaków zamieszkałych w krajach byłego ZSRS i byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej”.

 Znadniemna.pl za PAP, fot.: prezydent.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content