HomeSpołeczeństwoPrezydent RP spotkał się z przedstawicielami białoruskich środowisk demokratycznych

Prezydent RP spotkał się z przedstawicielami białoruskich środowisk demokratycznych

Przedstawiciele  środowisk białoruskich, walczących o wolną, demokratyczną Białoruś, przybyli w dniu 8 grudnia do Belwederu na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Obok polskiej głowy państwa zgromadzonych przywitała liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

– Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród decyduje sam o sobie – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania ze Swiatłaną Cichanouską oraz przedstawicielami społeczności białoruskiej.

Przemawia Prezydent RP Andrzej Duda

– Nie chcemy mieć granicy z terytorium okupowanym przez Rosję, gdzie jest rosyjska armia, która walczy, zwalcza wolne, suwerenne społeczeństwo. Wspieramy Was i będziemy Was nadal wspierać, abyście odzyskali swoją wolną, suwerenną, niepodległą ojczyznę – zapewnił Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda i aktywistka społeczna Jana Szostak, absolwentka Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB im. Króla Stefana Batorego w Grodnie

Prezydent RP Andrzej Duda otrzymał od polskiej aktywistki z Białorusi Jany Szostak szarfę z portretami białoruskich więźniów politycznych

To spotkanie to symbol tego, że Polska przyjmuje Was całym swoim sercem. Chcemy, żebyście czuli, że jesteście wśród braci. Aby ten moment był ukojeniem, ale także umocnieniem, że nie jesteście sami – akcentował polski prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że chociaż jesteśmy z różnych narodów, to mamy w ogromnej części wspólną kulturę, tradycję i historię. – Czas Bożego Narodzenia oznacza dla nas wszystkich zawsze to samo – rodzinne ciepło, wspaniałą, wyjątkową atmosferę, dobro i miłość – zaznaczył.

Członkini Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Irena Biernacka i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska

Wśród przedstawicieli białoruskiego  demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego, zaproszonych przez Prezydenta RP na spotkanie przedświąteczne do Belwederu, byli przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, między innymi członkini Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Irena Biernacka oraz redaktorzy mediów ZPB.

Prezydent RP Andrzej Duda i członkini Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka

Znadniemna.pl na podstawie prezydent.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content