HomeHistoriaTalerz ze słynnej Huty Szkła „Niemen” zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim

Talerz ze słynnej Huty Szkła „Niemen” zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim

Talerz ze wzorem w stylu art deco pochodzący z największego polskiego przedwojennego producenta i eksportera wyrobów szklanych Hut Szklanych J. Stolle „Niemen” – jest grudniowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Można go oglądać w instytucji do końca roku.

Akcja „Zabytek miesiąca” została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w ubiegłym roku, ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać. Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum – w Ratuszu w Białymstoku; zmieniają się co miesiąc.

Przez cały grudzień można oglądać wyprodukowany w latach 30-tych XX wieku talerz ze wzorem w stylu art deco. Naczynie pochodzi z Hut Szklanych J. Stolle „Niemen” z Brzozówki koło Lidy – wówczas terenu Rzeczpospolitej, dzisiaj to teren Białorusi.

Jak informuje muzeum, hutę szkła spółki Wilhelma Krajewskiego i Juliusza Stolle otwarto w 1894 roku. Stolle prowadził ją samodzielnie od 1909 roku. Zakład został zniszczony w 1915 roku przez wycofujące się wtedy wojska rosyjskie, a produkcję wznowiono po odzywaniu przez Polskę niepodległości.

„Nowe warunki funkcjonowania firmy dały jej impuls do błyskawicznego rozwoju. Zakład produkował użytkowe i ozdobne szkło dmuchane i prasowane, szybko stając się największym polskim producentem i eksporterem” – podaje muzeum.

W 1935 r. Edmund Miatkowski – majster Huty „Niemen” – wykonał z błękitnego szkła urnę, w której w mauzoleum na cmentarzu Na Rossie w Wilnie złożono serce Józefa Piłsudskiego.

Prezentowany talerz jest przykładem wprowadzanych w latach 30. modnych wzorów w stylu art deco. Jak informuje muzeum, wykonywano je często z barwionego, selektywnie matowionego szkła. „Zyskały międzynarodowe uznanie, o czym najlepiej świadczy fakt, że można je było kupić w Paryżu, Berlinie, Buenos Aires, Kairze czy Jerozolimie” – dodaje instytucja.

Talerz znajduje się na co dzień w zbiorach Muzeum Historycznego w Białymstoku, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego.

Akcja „Zabytek miesiąca” jest prowadzona w muzeum od września 2021 roku i ma zwiększyć popularność muzeum wśród zwiedzających i zachęcać do zwiedzania placówki.

Znadniemna.pl na podstawie muzeum.bialystok.pl/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content