HomeSportPolak z Białorusi, który poprowadził reprezentację Polski do play off Mistrzostw Świata!

Polak z Białorusi, który poprowadził reprezentację Polski do play off Mistrzostw Świata!

Czesław Michniewicz, selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej – Polak z Kresów, który po 36 latach wyprowadził biało-czerwonych z rozgrywek grupowych Mundialu do fazy play off. Za portalem football.by opowiadamy o tym, co wiąże Czesława Michniewicza z jego małą ojczyzną – Brzozówką koło Lidy.

Według białoruskiego portalu urodzony w Brzozówce 12 lutego 1970 roku Czesław Michniewicz swoje miejsce urodzin zawdzięcza dziadkowi, którego mieszkająca na polskim Pomorzu mama selekcjonera polskiej reprezentacji odwiedzała w Brzozówce. Dziadek Czesława Michniewicza osiadł po powrocie z łagrów stalinowskich w rodzinnej Brzozówce pięć lat po śmierci Stalina. Mama selekcjonera polskiej reprezentacja wyjechała na polskie Pomorze w ramach powojennej repatriacji, a jej ojciec został w rodzinnych stronach.

Portal football.by pisze, że w Brzozówce, słynącej z działającej do dzisiaj Huty Szkła „Niemen”, dziadek Czesława Michniewicza zajmował przed wojną jedno z kierowniczych stanowisk. Po powrocie z łagrów Michniewicz senior nie wyjechał do Polski ze względu na słabe zdrowie.

Jego córka starała się go jednak odwiedzać w rodzinnej Brzozówce regularnie. Podczas jednego z pobytów, będąca w zaawansowanej ciąży kobieta poczuła się gorzej i ojciec kazał jej zostać. Tak na świat 12 lutego 1970 roku pojawił się mały Czesio Michniewicz.

Selekcjoner polskiej reprezentacji w piłce nożnej wspominał, że w dzieciństwie każde wakacje letnie spędzał u dziadka w Brzozówce, a na początku bieżącego stulecia zawiózł w rodzinne strony także swoich synów. Czesław Michniewicz zastrzega, że nie uważa Białorusi za swoją drugą ojczyznę. Potwierdza jednak, że doskonale rozumie ludzi, mieszkających na Białorusi i w Rosji.

Regularne pobyty na totalnie zrusyfikowanej Sowieckiej Białorusi sprawiły, że Czesław Michniewicz w dobrym stopniu opanował język rosyjski, a wśród ulubionych lektur wymienia „Zbrodnię i Karę” Fiodora Dostojewskiego, którą potrafi czytać w oryginale.

 Znadniemna.pl na podstawie Football.by, fot: facebook.com

 

Najnowsze komentarze

  • Brzozówka czy Biarozauka.???

  • Brzozówka czy Biarozauka.?????

  • Czesław Michniewicz, bohater z Brzozówki! Fascynująca podróż od małej miejscowości do udanej kariery selekcjonera polskiej reprezentacji. Jego związki z Białorusią dodają tej historii wyjątkowego uroku.

Skomentuj

Skip to content