HomeBiałoruśKs. Jurij Sańko nowym administratorem Czerwonego Kościoła

Ks. Jurij Sańko nowym administratorem Czerwonego Kościoła

Archidiecezja mińsko-mohylewska mianowała nowym administratorem, zamkniętego Kościoła pw. św. Szymona i Heleny w Mińsku, powszechnie znanego jako Czerwony Kościół, księdza Jurija Sańko, który zastąpił księdza Władysława Zawalniuka.

Nowy administrator będzie odpowiedzialny za zarządzanie sprawami administracyjnymi, m.in. przeprowadzenie remontu świątyni oraz za negocjacje z przedstawicielami reżimowych władz.

Proboszczem parafii pozostaje 72-letni ksiądz kanonik Władysław Zawalniuk, który niedawno został dozorcą przy Czerwonym Kościele.

26 września na terenie kościoła doszło do „zagadkowego”, jak określiły to media niezależne, pożaru w jednym z pomieszczeń świątyni. Wcześniej miało tam zostać wybite okno.

Zniszczenia nie były poważne, jednak specjalna komisja municypalna, odpowiedzialna za bezpieczeństwo pożarowe, uznała, że konieczne jest wprowadzenie zakazu działalności świątyni do momentu sprawdzenia i remontu wszystkich instalacji przez odpowiednich specjalistów.

Czerwony Kościół jest jedną z głównych katolickich świątyń w Mińsku i dotychczas pełnił rolę ważnego miejsca spotkań dla wiernych w tym mieście. Neoromańska świątynia z czerwonej cegły, stojąca obok rządowych gmachów z lat 30., należy do najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Ufundował ją na początku XX w. polski i białoruski ziemianin i działacz społeczny Edward Woyniłłowicz wraz z żoną Olimpią, by upamiętnić przedwcześnie zmarłe dzieci: Szymona i Helenę.

Formalnie świątynia stanowi własność władz Mińska, a zarząd sprawuje organizacja Minskaja Spadczyna. Parafia korzystała z niej na zasadzie nieodpłatnego użytkowania.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content