HomeBiałoruśPałac Radziwiłłów za sto rubli

Pałac Radziwiłłów za sto rubli

Sto rubli, czyli równowartość 178 złotych – tyle kosztowało biznesmena z Rosji nabycie dawnego pałacu Radziwiłłów w białoruskim Zdzięciole w obwodzie grodzieńskim.

Nieruchomość została sprzedana po licytacji, zorganizowanej przez władze obwodu grodzieńskiego, które od wielu lat poszukiwały nabywcę niszczejącego pałacu. Żadna  poprzednich licytacji nie kończyła się sukcesem, więc podczas ostatniej, do której doszło 29 listopada, cenę wywoławczą ustanowiono na trzy  tak zwane jednostki bazowe, co wynosi 96 rubli białoruskich.

Do licytacji pałacu Radziwiłłów nie zgłosił się żaden kandydat oprócz biznesmena z Rosji, który, aby formalności stało się zadość, podbił cenę wywoławczą za pałac o 4 rubli i zapłacił za wybudowany 270 lat temu obiekt architektoniczny dokładnie 100 rubli białoruskich.

Nabyty przez rosyjskiego biznesmena pałac był własnością rejonu zdzięciolskiego. Całkowita powierzchnia dwukondygnacyjnego budynku w stylu barokowym wynosi 1527 metrów kwadratowych. Główny budynek kompleksu architektonicznego jest podpiwniczony i posiada cztery budynki gospodarcze. Powierzchnia samej działki wokół obiektu wynosi 41 arów. Nabywca pałacu wydzierżawił tę ziemię na 50 lat.

Nabywca pałacu – to biznesmen z Rosji. On sam nie mógł uczestniczyć w aukcji, więc jego interesy reprezentowała Białorusinka Swietłana. Jak powiedziała mediom, jej klient nie urodził się na Białorusi ani nigdy tam nie mieszkał, ale kilkakrotnie odwiedzał ten kraj w celach turystycznych. Podobno ceni sobie historię i „pragnie zachować dziedzictwo kulturowe dla obecnych pokoleń”.

– To, co dokładnie tam się pojawi po renowacji, jest obecnie ustalane i dyskutowane. Jednak z całą pewnością mogę stwierdzić, że pałac będzie miał wyłącznie charakter społeczny, nie ma mowy o komercjalizacji obiektu. Skoro kiedyś był tam szpital, być może powstanie ośrodek rehabilitacyjny lub inna instytucja pomagająca ludziom – zaznaczyła Swietłana.

Według niej, mimo tego że budynek stał pusty przez ostatnie sześć lat, zachował się w przyzwoitym stanie.

Znadniemna.pl na podstawie Kresy24.pl/nashaniva.com, fot.: 34travel.me

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content