HomeSpołeczeństwoMinister Jan Dziedziczak o Polonii: Nasi rodacy są wielkim kapitałem naszej Ojczyzny

Minister Jan Dziedziczak o Polonii: Nasi rodacy są wielkim kapitałem naszej Ojczyzny

Polonia i Polacy za granica to obszar badań jakie przeprowadzili naukowcy, archiwiści i przedstawiciele instytucji muzealnych. W Toruniu odbył się II Ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii, podczas którego podsumowano dotychczas zebraną wiedzę.

– Polonia to jest znacząca część naszej wspólnoty narodowej. 1/3 Polaków na świecie mieszka poza granicami Polski. Nasi rodacy mogą i są często wielkim kapitałem naszej Ojczyzny. Mogą być propolskimi lobbystami, mogą być obrońcami dobrego imienia Polski. Bardzo ważne jest także to, aby nasi rodacy mieszkający za granicą, ta 20-milionowa grupa, przekazywała polskość następnym pokoleniom – swoim dzieciom, wnukom. Nasi badacze, przedstawiciele świata akademickiego z całej Polski, zajmującego się Polonią, właśnie te elementy badają i dzisiaj, w trakcie II Zjazdu Badaczy Polonijnych, mamy możliwość prezentacji tych badań. Mamy taką akademicką burzę mózgów, co państwo polskie, co my wszyscy możemy zrobić, żeby skutecznie współpracować dla dobra Polski z naszymi rodakami za granicą – mówi Jan Dziedziczak, minister rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

– Rozmawiamy o bardzo wielu rzeczach. Od takich kwestii jak budować sprawną, silną grupę naszych rodaków za granicą, jak bronić dobrego imienia Polski, jak promować dobre imię Polski. Przed nami okrągła rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Bardzo ważne jest to, żebyśmy na całym świecie, także wspólnie z rodakami za granicą, pokazali tą postać, jako wielkiego, polskiego astronoma. Ważne jest to, jak choćby przeciwdziałać niesłusznym, kłamliwym stereotypom antypolskim, jak choćby słynne „polskie obozy śmierci”, jak te 20 mln naszych rodaków może się włączyć w tą walkę. Istotne jest także to choćby, jak namawiać naszych rodaków na przyjazd do Polski, na studia w Polsce i jak prowadzić nauczanie języka polskiego za granicą – dodaje minister Jan Dziedziczak.

 Znadniemna.pl za bydgoszcz.tvp.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content