HomeBiałoruśKatolickiego księdza skazano na 15 dni aresztu

Katolickiego księdza skazano na 15 dni aresztu

Ksiądz Witalij Czebotar, wicedziekan mohylewskiego dekanatu archidiecezji mińsko-mohylewskiej usłyszał wyrok piętnastu dni aresztu administracyjnego. Według białoruskich mediów katolickich powodem prześladowania duchownego mogły być jego wpisy w mediach społecznościowych.

Do zatrzymania katolickiego duchownego doszło w Mohylewie 17 listopada. Zatrzymany ksiądz Witalij Czebotar CMF ma 41 lat, należy do Zakonu Klatretynów i przewodzi misji tej wspólnoty zakonnej w Mohylewie, w którym pełni posługę duszpasterską już od 15 lat. Cztery lata temu, w grudniu 2018 roku biskup Aleksander Jaszewski wyznaczył ojca Witalija wicedziekanem mohylewskiego  dekanatu.

Księża katoliccy z dekanatu mohylewskiego, zasmuceni faktem prześladowania swojego brata w wierze, apelują do wiernych o modlitwę w intencji ojca Witalija, który jest wikariuszem parafii św. Antoniego w Mohylewie. Aresztowanie księdza Witalija jest już drugim w tym roku przypadkiem prześladowanie duchownego w mohylewskim dekanacie. W kwietniu bieżącego roku miejscowa milicja zatrzymywała miejscowego dziekana, księdza Andrzeja Kiewlicza, którego oskarżono o rozpowszechnianie „materiałów ekstremistycznych” i ukarano grzywną wysokości 20 jednostek bazowych (620 rubli białoruskich -red.).

W bieżącym miesiącu aresztowanie katolickiego księdza jest drugim przypadkiem wrzucenia za kraty duchownego chrześcijańskiego. 2 listopada na 12 dni aresztu administracyjnego skazano proboszcza parafii greckokatolickiej  w Brześciu – księdza Igora Kondratiewa. Duchownemu również zarzucono rozpowszechnianie „materiałów ekstremistycznych”.

 Znadniemna.pl na podst. Katolik.life, fot.: Klaretyni.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content