HomeHistoriaOdnowiono Cmentarz Lotników w Lidzie

Odnowiono Cmentarz Lotników w Lidzie

Polacy z Lidy przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie dokonali renowacji cmentarza wojennego, na którym spoczywają szczątki żołnierzy, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej oraz lotnicy ze stacjonującego w Lidzie w okresie międzywojennym 5 Pułku Lotniczego.

Cmentarz_Lotnikow_w_Lidzie

Przepięknie pomalowany obelisk, zwieńczony pomalowanym na biało obejmującym krzyż orłem, nawiązującym kształtem do orła z odznaki pilota wojskowego, wprowadzonej do użytku w polskim lotnictwie wojskowym w lutym 1919 roku oraz pomalowane na biało krzyże i nagrobki na mogiłach żołnierzy. Wszystko to na tle starannie wykoszonej trawy. Tak wygląda nekropolia lidzka, zwana Cmentarzem Lotników, po renowacji, dokonanej przez działaczy Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie, którą wsparł Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Cmentarz_Lotnikow_w_Lidzie_01

Na odnowionym obelisku zawisła nowa tablica, przypominająca o polskich żołnierzach, których szczątki spoczywają w nekropolii.

O renowacji Cmentarza Lotników w Lidzie miejscowi Polacy marzyli od dłuższego czasu. Starali się utrzymywać cmentarz we wzorowym porządku, sprzątając liście i kosząc trawę kilka razy w roku. Z własnej inicjatywy pomalowali ogrodzenie wokół cmentarza. Szukali też sponsora renowacji obelisku z orłem i grobów żołnierzy. I taki sponsor na szczęście się znalazł. Została nim polska placówka konsularna w Grodnie.

– Pragniemy serdecznie podziękować Konsulatowi Generalnemu RP w Grodnie za pomoc w renowacji pomnika i cmentarza – mówią lidzcy Polacy.

Irena Biernacka z Lidy

Najnowsze komentarze

 • Bardzo pięknie,że pamiętacie.

  • Całe szczęście , że na pogrzebie Śp.Ppor Aleksego Kowalika nie było tych , pożal się Boże, „mężf3w stanu” i „wodzf3w”. Może mieli słuszne pcuzrzecie, że gdyby ktf3ryś się pojawił, zaistniałoby znaczne ryzyko, ze Szanowny Zmarły wyrwałby się z trumny i publicznie ich opluł i zesobaczył. Więc decyzję o „absencji” należy uznać za uzasadnioną ostrożność. Zresztą A Cd3Ż BY TO BYŁ ZA ZASZCZYT DLA TEGO PRAWDZIWEGO ŻOŁNIERZA PRAWDZIWEJ ARMII BRONIĄCEGO PRAWDZIWEJ POLSKI??? To dla nich byłby niezasłużony zaszczyt. A Radek??? On sobie musi przypomnieć, w ktf3rej minucie dowiedział się 10 kwietnia o tym, „w ktf3rej minucie sp. Kapitan Protasiuk popełnił błąd z powodu braku wiedzy i wyszkolenia”.Na razie nic mu się w tych „minutf3wkach” nie zgadza. PS. A „pożegnanie żołnierskie” na twitterze istotnie „wyrafinowane” i „mocne”. Dobrze chociaż, że nie wierszem tego nie „popełnił”. Aż groza przenika na samą myśl.JA mogę „odpisać” ” w imieniu stargo wiarusa” :”…I’ts a pity that I lived long enough to see Minister of Foreign Affairs of my Homeland paying homage to Serż-grandson of the criminals shoooting dead my brothers-in-arms in Katyn…”.

 • Przy jakiej ulicy znajduje sie ten cmentarz?

  • 53*52’51,78″ N
   25*18’19,90″ E

 • Polakom, Waszej pracy dla czci Polski -God Bless, dziękuję i pozdrawiam z szacunkiem
  ES

Skomentuj

Skip to content