HomeSpołeczeństwoWeronika Sebastianowicz z nagrodą festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Weronika Sebastianowicz z nagrodą festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Nagrodę „Pierścień Niepodległości”, przyznawaną przez organizatorów festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, otrzymała 3 września, podczas warszawskiej premiery filmu dokumentalnego „Dzieci kwatery Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi kapitan Weronika Sebastianowicz.

Weronika Sebastianowicz odbiera nagrodę, fot.: radiownet.pl

Weronika Sebastianowicz odbiera nagrodę, fot.: radiownet.pl

Premiera filmu Arkadiusza Gołębiewskiego, opowiadającego o losach potomków Żołnierzy Niezłomnych – ofiar komunizmu – odbyła się w warszawskim Kinie Atlantic. Weronika Sebastianowicz była obecna na premierze filmu jako gośc honorowy. Zapowiedź, iż otrzyma nagrodę festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, którego VI już edycja startuje dzisiaj w Gdyni, wywołała owację na stojąco zgromadzonej na sali kinowej publiczności.

Weronika Sebastianowicz odbiera nagrodę, fot.: radiownet.pl

Weronika Sebastianowicz z nagrodą podczas warszawskiej premiery filmu „Dzieci kwatery Ł”, fot.: radiownet.pl

Weronika Sebastianowicz na sali kinowej, fot.: radiownet.pl

Weronika Sebastianowicz na sali kinowej, fot.: radiownet.pl

Pani kapitan, dziękując za wyróżnienie, powiedziała, że Białoruś potrzebuje takich ludzi, jak profesor Krzysztof Szwagrzyk, jeden z bohaterów filmu „Dzieci kwatery Ł” i niestrudzony badacz i popularyzator losów Żołnierzy Niezłomnych.

Weronika Sebastianowicz z nagrodą w swoim domu, w Skidlu

Weronika Sebastianowicz z nagrodą w swoim domu w Skidlu

Nagroda festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Nagroda festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Film dokumentalny „Dzieci kwatery Ł” to wzruszająca opowieść o ludziach, którzy przez cały okres PRL-u czuli się zaszczuci. Opowieść o nich przeplata się ze zdjęciami reżysera, który towarzyszył ekipie profesora Krzysztofa Szwagrzyka i rodzinom zmarłych podczas kolejnych etapów prac ekshumacyjnych na powązkowskiej „Łączce”. Razem z nimi dowiaduje się o kolejnych zidentyfikowanych nazwiskach, pokazuje szczątki pomordowanych bohaterów. Równocześnie przedstawia losy rodzin, ich osamotnienie w prl-owskiej rzeczywistości i zmaganie z brakiem ojców.

Zrealizowany przez Arkadiusza Gołębiewskiego dokument stanowi kontynuację słynnej Kwatery Ł.

Wśród bohaterów filmu są zarówno dzieci, jak i wnuki zabitych. Niektórzy pamiętają zmarłych, lecz w filmie jest również poruszająca opowieść pani urodzonej już po śmierci swojego ojca.

Znadniemna.pl na podstawie Radiownet.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content