HomeReligiaWydane na Białorusi wspomnienia o śp. kardynale Kazimierzu Świątku nagrodzono w Warszawie

Wydane na Białorusi wspomnienia o śp. kardynale Kazimierzu Świątku nagrodzono w Warszawie

Książka pt. „Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku”, która ukazała się nakładem działającego w Mińsku na Białorusi katolickiego wydawnictwa PRO CHRISTO  otrzymała nagrodę FENIKSA specjalnego, przyznawanego w dorocznym konkursie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w ramach trwających na Zamku Królewskim w Warszawie XXVII Targów Wydawców Katolickich, których „ogromny wkład w rozwijanie polskiej kultury, poszerzanie wiedzy o naszej historii, o dziejach Kościoła, bronieniu prawdy, budzeniu sumień, umacnianiu patriotycznych postaw i budowanie poczucia wspólnoty” – podkreślił w liście odczytanym podczas otwarcia forum prezydent RP Andrzej Duda.

Fot.: swk.pl

W swoim liście głowa Rzeczypospolitej Polskiej nawiązała także do tegorocznego przesłania targów, nawiązującego do znaczenia pokoju i do wojny w Ukrainie.

„Kryzysy i trudne doświadczenie, które są naszym udziałem, jeszcze bardziej uświadamiają nam, jak bardzo współczesny świat potrzebuje solidnych podwalin duchowych i moralnych. Potrzebujemy refleksji, poruszających inspiracji pomnażających nadzieję, przykładów, dlatego tak ważne jest to, co państwo robią jako wydawcy katoliccy” – podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, „nie do przecenienie jest państwa wkład w rozwijanie polskiej kultury, poszerzanie wiedzy o naszej historii o dziejach Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce, bronienie prawdy, budzenie sumień, umacnianie patriotycznych postaw i budowanie poczucia wspólnoty”.

Prezydent pogratulował także laureatom tegorocznej Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2022, życząc uczestnikom targów „wielu twórczych spotkań, rozmów i odkryć oraz niezapomnianych wrażeń”.

Nagrodą Główną Złotego FENIKSA 2022 odznaczony został Biblista ks. prof. Roman Bartnicki. Natomiast wśród laureatów FENIKSÓW specjalnych znalazła się książka z Białorusi – album pt. „Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku”, wydana przez katolickie wydawnictwo z Mińska PRO CHRISTO. Jak czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia, zostało ono przyznane „za publikację niezwykłego zbiorowego świadectwa osób, które poznały kardynała Kazimierza Świątka jako człowieka przepełnionego żywą i niezachwianą wiarą, bezgranicznie oddanego Chrystusowi i Kościołowi. Przywołanie dwudziestoletniej posługi na rzecz odrodzenia Kościoła katolickiego w Białorusi, skoncentrowanej na ewangelizacji poprzez rozwój mediów, literatury katechetycznej i liturgicznej oraz działalności charytatywnej, ukazując sylwetkę męczennika czasów ateizmu”.

Ogółem Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało w tym roku nagrody i wyróżnienia w 19 kategoriach konkursowych. Ogłoszenie laureatów tych nagród, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, nastąpiło tuż po otwarciu XXVII Targów Wydawców Katolickich, które odbywają się 29 września do 2 października w Warszawie.

Uroczysta gala wręczenia Nagród odbędzie się w sobotę 1 października o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Wyboru Laureata Nagrody Głównej FENIKS 2022 oraz Feniksów Specjalnych dokonali członkowie jej Kapituły w porozumieniu z Zarządem Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich.

Znadniemna.pl na podstawie swk.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content