HomeSpołeczeństwoAndrzeja Poczobuta będą sądzić w Grodnie?

Andrzeja Poczobuta będą sądzić w Grodnie?

Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został przeniesiony do aresztu śledczego w Grodnie – poinformowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). Według dziennikarzy, pozostanie tam do czasu rozpoczęcia procesu.

Sam Andrzej Poczobut poinformował niedawno w liście do żony, Oksany, że jego sytuacja jest „stabilna”. Pisał, że proces w jego sprawie, odbędzie się w jednym z miast obwodowych, ale nie przewidywał pewnie, że w Grodnie.

„U mnie jest stabilnie. Sprawa powinna trafić do Prokuratury Generalnej, a stamtąd do Sądu Najwyższego, który prześle ją do jednego z sądów obwodowych. Teraz czekam na informację, gdzie i kiedy sprawa będzie rozpatrywana. To oczekiwanie może trwać nawet 2 miesiące. Ale nieważne. Gdziekolwiek by nie wysłali, nie ma większej różnicy”, – napisał Andrzej Poczobut.

Fragment p. Oksana zamieściła na Facebooku.

Fragment listu Andrzeja Poczobuta do żony Oksany, fot.: facebook.com

W niedzielę 25 września minie półtora roku, odkąd Andrzej Poczobu został uwięziony.

Jest oskarżony o „rozpalanie nienawiści na tle przynależności narodowej”, i o „nawoływanie do sankcji wymierzonych w bezpieczeństwo narodowe”.

Grozi mu do 12 lat więzienia.

Andrzej Poczobut jest jedyną z pięciu osób zaangażowanych w tzw. „sprawę polską”, która pozostaje za kratkami. Jest uznawany za jednego z 1346 więźniów politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.

 Znadniemna.pl za Kresy24.pl/baj.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content