HomeBiałoruśPosiadaczy Kart Polaka uznają za obywateli drugiej kategorii?

Posiadaczy Kart Polaka uznają za obywateli drugiej kategorii?

Aleksander Łukaszenka zwołał we wtorek 6 września posiedzenie, na którym dyskutowano m.in. o zmianach w ustawie „O obywatelstwie”. Oprócz kwestii pozbawienia białoruskiego paszportu wyjeżdżającym z Białorusi przeciwnikom politycznym, Łukaszenka kazał przyjrzeć się bliżej posiadaczom Karty Polaka.

„W ramach przygotowywanej ustawy trzeba jeszcze raz przyjrzeć się tym, którzy wyjeżdżając za granicę działają na szkodę państwa i ludzi, popełniając przestępstwa. Znamy ich. Czy ci ludzie są godni pozostania obywatelami Białorusi, jeśli uciekli ze swojego kraju i faktycznie zerwali z nim więzi? Pytanie dotyczy tego, że wielu posłów i obywateli podniosło tę kwestię: uciekli, skrzywdzili, przestępcy faktycznie kontynuują działalność przestępczą – i zaproponowano pozbawienie ich obywatelstwa. O tym właśnie mówimy. Dlatego dzisiaj rozważymy tę wersję ustawy” – powiedział Łukaszenka, cytowany przez swoją służbę prasową.

Dodał też, że należy koniecznie przyjrzeć się obywatelom Białorusi, którzy otrzymali Kartę Polaka lub inne podobne dokumenty. „Musimy się dowiedzieć: albo są obywatelami Białorusi, albo są po prostu zagubieni, po prostu zabrali tę kartę rzekomo przez przypadek, albo mają inną „orientację”. Myślę, że organy spraw wewnętrznych i służba dyplomatyczna mają też inne problemy z zakresu obywatelstwa, które budzą ich niepokój” – powiedział dyktator.

Łukaszenka zaznaczył też, że zawsze chętnie przyjmuje na Białorusi tych, którzy nie będą mu się sprzeciwiać.

„Z jednej strony martwimy się o bezpieczeństwo naszego państwa. Z drugiej strony, szanowani i pracowici obywatele są najważniejszym bogactwem naszego kraju. Zawsze z radością witamy na białoruskiej ziemi tych, którzy szczerze pragną zostać obywatelami naszego kraju i przyczynić się do jego rozwoju” – powiedział.

Znadniemna.pl za Kresy.24.pl/belta.by, fot.: president.gov.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content