HomeBiałoruśUwaga!!! Od wczoraj obowiązują nowe zasady ubiegania się o legalizację pobytu w Polsce. Kto może otrzymać wizę nie wyjeżdżając z kraju?

Uwaga!!! Od wczoraj obowiązują nowe zasady ubiegania się o legalizację pobytu w Polsce. Kto może otrzymać wizę nie wyjeżdżając z kraju?

Obywateli Białorusi, mieszkający w Polsce mogą ubiegać się o wizy krajowe i humanitarne do końca roku. Takie rozporządzenie podpisał Minister Spraw Zagranicznych RP. Dokument wszedł w życie 30 sierpnia br., informuje dev.by.

Do 31 grudnia 2022 roku Białorusini przebywający w Polsce będą mieli możliwość ubiegania się o wizy na terytorium naszego kraju:

  • wizy humanitarne, na podstawie których mogą następnie ubiegać się o pobyt czasowy na okres 3 lat;
  • wizy krajowe do pracy w charakterze kierowców w międzynarodowym transporcie osób lub towarów.

O wizy humanitarne będą mogły ubiegać się osoby, które

  • przebywały na terytorium Polski w dniu składania wniosku na podstawie wizy krajowej w celach humanitarnych (D21)
  • lub wjechali na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. z terytorium Ukrainy, gdzie legalnie przebywali przed wojną.

Jednocześnie obywatele, aby otrzymać wizę humanitarną, będą musieli podpisać oświadczenie, że nie mogą wrócić na Białoruś ze względów bezpieczeństwa lub z powodu ewentualnych represji.

Łącznie planuje się wydanie Białorusinom około 155 tysięcy wiz.

Dokumenty do wiz krajowych uprawniających do pracy w charakterze kierowcy będą przyjmowane przez Urząd Wojewódzki w miejscu zamieszkania.

Białorusini będą mogli składać wnioski o wizy humanitarne do MSZ za pośrednictwem firm pośredniczących. Lista takich firm będzie dostępna już wkrótce.

Znadniemna.pl/Kresy24.pl/dev.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content