HomeBiałoruśWilno: Cichanouskaja utworzy rząd tymczasowy

Wilno: Cichanouskaja utworzy rząd tymczasowy

W skład „kolegialnego organu wykonawczego” wejdzie na razie czterech członków – postanowiono na konferencji „Nowa Białoruś” kończącej się dziś w stolicy Litwy.

– Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy. To kolegialny organ wykonawczy, który na co dzień będzie działał na rzecz głównych celów: obrony niepodległości i suwerenności Republiki Białoruś, reprezentowania interesów narodowych Białorusi oraz realizowania faktycznej deokupacji naszego kraju – oznajmiła Swiatłana Cichanouskaja podczas dobiegającej dziś końca konferencji „Nowa Białoruś” w Wilnie.

Swiatłana Cichanouskaja

Kolejne cele nowo powstałego organu to „przywrócenie prawa i porządku konstytucyjnego, opracowanie i wdrożenie środków mających na celu powstrzymanie nielegalnego sprawowania władzy, zapewnienie przejścia od dyktatury do demokracji oraz stworzenie warunków do przeprowadzenia uczciwych i wolnych wyborów, opracowanie i wdrożenie decyzji niezbędnych do osiągnięcia demokratycznych przemian na Białorusi”.

– W wyniku tych działań muszą zostać uwolnieni wszyscy więźniowie polityczni – podkreśliła liderka białoruskiej opozycji.

Kandydaci na członków gabinetu muszą zostać zaakceptowani przez organ przedstawicielski – Cichanouskaja widzi w tym rolę Rady Koordynacyjnej.

– Toczy się wojna, czas działać – określiła jednak obecną sytuację w kraju, uzasadniając tym powołanie pierwszych kandydatów, którzy będą sprawować swoje obowiązki na razie przez sześć miesięcy.

Wymieniła też ich nazwiska:

  • Lider Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka został przedstawicielem gabinetu ds. tranzytu władzy.
  • Przedstawiciel inicjatywy BYPOL Alaksandr Azarau – przedstawicielem ds. przywrócenia ładu publicznego.
  • Przedstawiciel Cichanouskiej, dyplomata Walery Kawaleuski – przedstawicielem ds. spraw zagranicznych.
  • Były dowódca brzeskiej grupy szturmowo-desantowej, który po rozpoczęciu wojny na Ukrainie uczestniczył w formowaniu pułku „Pahonia”, Walery Sachaszczyk – przedstawicielem gabinetu ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego.

W gabinecie mają również pojawić się przedstawiciele ds. polityki społecznej, gospodarki i finansów oraz odrodzenia narodowego. Organ będzie formowany do końca września, ale działalność rozpocznie już teraz. Nadal będzie działać też Rada Koordynacyjna, która teraz będzie pełnić rolę organu przedstawicielskiego. Przygotowania do jej reorganizacji powinny zakończyć się do 1 września – zapowiadają opozycyjni politycy.

Zaraz po otrzymaniu nominacji Paweł Łatuszka obiecał, że zajmie się zwiększaniem presji na reżim Aleksandra Łukaszenki i wykorzystaniem ku temu wszelkich możliwych środków.

– Drzwi są otwarte dla każdego, kto jest gotów pomóc myślą i czynem pomóc w przywróceniu prawa i konstytucji na Białorusi. Aby przyjąć nową konstytucję, przywrócić demokrację, wolność i prawa człowieka.

Znadniemna.pl/belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content