HomeWiadomości z PolskiBiałorusini i Polacy z Białorusi w Białymstoku do władz białoruskich: „Opamiętajcie się!”

Białorusini i Polacy z Białorusi w Białymstoku do władz białoruskich: „Opamiętajcie się!”

Mieszkający w Białymstoku Białorusini wraz z osiadłymi tutaj Polakami z Białorusi protestowali w piątek, 22 lipca, przeciwko burzeniu przez władze Białorusi upamiętnień żołnierskich w tym kraju.

Akcja protestacyjna odbyła się przy Konsulacie Generalnym Republiki Białorusi w Białymstoku, a jej inicjatorem był działacz diaspory białoruskiej w Białymstoku, członek Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Nowogrodzki.

Protestujący trzymali w rękach transparent z napisem „Opamiętajcie się!”, który był przesłaniem, skierowanym do władz Białorusi.

W nocy z 21 na 22 lipca w rejonie grodzieńskim z inspiracji KGB na rozkaz władz popełniony został kolejny akt świętokradztwa na ziemi grodzieńskiej. We wsi Stryjówka robotnicy ze Sczuczyna, bo nikt z miejscowych w obawie przez karą Bożą na coś takiego by się nie zgodził, zburzyli pomnik na zbiorowym grobie żołnierzy VII  Uderzeniowego Batalionu Kadrowego Armii Krajowej dowodzonego przez Zbigniewa Czarnockiego „Czarnego”. Zbiorowa mogiła żołnierska w Stryjówce była jednym z najlepiej zadbanych miejsc polskiej pamięci narodowej w rejonie grodzieńskim, a stojący na niej obelisk upamiętniał polskich partyzantów poległych w stoczonym pod Stryjówką boju z Niemcami.

Jak widać niszczenie śladów po bohaterach walczących z faszyzmem staje się polityką państwową na Białorusi, która sama stała się państwem faszystowskim, współpracującym z takim samym reżimem, prowadzącym barbarzyńską inwazję na Ukrainie starającej się wymknąć spod rosyjskich wpływów i integrować się z cywilizowanym światem, w którego tradycji jest szacunek do zmarłych niezależnie od tego, jakiej byli narodowości, nawet, jeśli walczyli po stronie wroga.

W przypadku upamiętnienia w Stryjówce, ci, którzy wydali rozkaz jego zniszczenia, mogą się uważać za duchowych spadkobierców niemieckich żandarmów, panoszących się na ziemi grodzieńskiej i zwalczających miejscowy ruch oporu we wrześniu 1943 roku.

Wcześniej władze białoruskie zburzyły upamiętnienia i zbezcześciły groby żołnierzy, walczących m.in. z niemieckim faszyzmem, ale też z czerwoną zarazą ze wschodu, w Mikuliszkach, Bogdanach (Jewłasze), Kaczycach i Jodkiewiczach.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content