HomeBiałoruśKolejny grób akowski zniszczony! Tym razem w Wołkowysku…

Kolejny grób akowski zniszczony! Tym razem w Wołkowysku…

Jak poinformował na facebooku wiceprezes ZPB Marek Zaniewski zniszczeniu uległ kolejny pochówek żołnierzy Armii Krajowej. Tym razem w Wołkowysku.

Tak wyglądał pomnik

Tak jest teraz. Fot.:facebook.com

Pomnik na grobie czterech żołnierzy Armii Krajowej znajdował się w dzielnicy Wołkowysk Centralny (ul. Sienkiewicza) obok indywidualnych zabudowań. Upamiętnienie miało kształt dwóch ułożonych schodkowo płyt nagrobnych z nakładanym krzyżem i pionowo stojącą betonową płytą  z umieszczoną w jej środkowej części tablicą w formie krzyża harcerskiego z napisem:

S+P

BOHATEROM AK

POLEGŁYM ZA

NASZĄ WOLNOŚĆ

NARCYZ GIENIKIER

LAT 19 III 1945

W HOŁDZIE RODACY

1995

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Za pomnikiem znajdował się krzyż postawiony przez Straż Mogił Polskich na Wschodzie.

Według byłej wieloletniej prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Anny Sadowskiej, w zbiorowej mogile pochowanych zostało czterech harcerzy, należących do placówki konspiracyjnej AK. Trzech chłopaków i jedna dziewczyna. Zostali rozstrzelani przez NKWD w marcu 1945 roku.

Anna Sadowska opowiadała, że o nazwisku jednego z zamordowanych Polacy dowiedzieli się od starszej pani, mieszkającej obok miejsca egzekucji. Powiedziała, że wykrzyknął on „niech żyje Polska! Jestem Narcyz Gienikier, lat 19!”. Miejsce pochówku – zarośniętą mogiłę wskazała miejscowa ludność.

Pomnik postawiono dzięki staraniom Anny Sadowskiej, ówczesnej prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku, przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Mogiłą opiekowała się miejscowa ludność.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content