HomeSpołeczeństwoSpotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy ze Swietłaną Cichanowską

Spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy ze Swietłaną Cichanowską

Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków – Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, wiezionych na Białorusi, to niektóre tematy dzisiejszej rozmowy prezydenta RP Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Cichanowską – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Według prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej jednym z tematów rozmowy było wsparcie dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej. Jak przekazała prezydencka kancelaria na Twitterze, prezydent rozmawiał z Cichanowską m.in. o sytuacji na Białorusi, wsparciu, jakiego władza tego kraju udziela Rosji w konflikcie z Ukraina oraz o sprawie Polaków wiezionych na Białorusi.

Cichanowska jeszcze przed spotkaniem z Andrzejem Dudą mówiła, że będą „dyskutować kwestię wsparcia dla wolnej Białorusi na arenie międzynarodowej”.

Liderka białoruskiej opozycji przekazała też, że spotka się również z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim; zapowiedziała, że chce podnieść sprawę białoruskich lekarzy chcących kontynuować praktykę w Polsce.

Wczoraj, 4 lipca, Cichanowska rozmawiała z premierem RP Mateuszem Morawieckim. Rzecznik rządu Piotr Muller mówił po spotkaniu m.in. że ze strony liderów białoruskiej opozycji jest pełne wsparcie dla władz ukraińskich, które w tej chwili bronią się przed rosyjską inwazją.

Cichanowska relacjonowała, że premier Morawiecki zapewnił ją, iż Białorusini uciekający z Ukrainy znajdą w Polsce bezpieczne schronienie oraz że walczący o wolność mogą liczyć na pomoc Polski. „Poprosiłam premiera o włączenie (kwestii) demokratycznej Białorusi do wszystkich rozmów na temat bezpieczeństwa w regionie” – powiedziała Cichanowska.

Po spotkaniu z premierem Morawieckim, biuro Cichanowskiej zamieściło komunikat na temat ustaleń dotyczących pobytu w Polsce Białorusinów.

Wojewódzkie urzędy w Polsce od 8 lipca zaczną przyjmować wnioski o zezwolenia na pobyt ze względów humanitarnych – poinformowała jej kancelaria, powołując się na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

1 sierpnia wydawanie wiz humanitarnych ma się rozpocząć w Warszawie dla Białorusinów, przybywających z Ukrainy bez wiz, a od września – w Białymstoku, Lublinie i Poznaniu. Omówiono również problemy związane z rejestracją wiz na Białorusi.

Kancelaria premiera zapewnia o wsparciu dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i aktywnie angażuje się w koordynację międzynarodowej pomocy humanitarnej i rozwojowej na rzecz Białorusinów.

Polski rząd warunkuje ewentualny dialog z władzami w Mińsku od uwolnienia więźniów politycznych oraz przeprowadzenia reform politycznych z udziałem demokratycznej opozycji.

Znadniemna.pl/PAP/ Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content