HomeHistoria188. rocznica ukazania się drukiem „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

188. rocznica ukazania się drukiem „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

„Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie…” – tekst inwokacji jest znany nam wszystkim, w końcu to od tych słów zaczyna się „Pan Tadeusz”, epopeja narodowa Adama Mickiewicza. Dziś obchodzimy 188. rocznicę powstania „Pana Tadeusza”, właśnie tyle minęło od daty wydania, czyli 28 czerwca 1834 roku.

Co ciekawe, na miano epopei „Pan Tadeusz” musiał trochę poczekać i swoje odleżeć, jednak w końcu zajął należne mu miejsce w kanonie polskiej kultury, a także w kanonie lektur szkolnych.

Pierwsze wydanie i pierwodruk „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

Od 2014 roku „Pan Tadeusz” znajduje się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Oryginalny rękopis można znaleźć zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

„Pan Tadeusz” czyli Ostatni zajazd na Litwie przedstawia kilka barwnych wątków, w tym ten miłosny. Jednak sprawa polskiej niepodległości, mimo że jest w dużej części tłem dla działań bohaterów, to jest bardzo ważnym elementem patrząc pod kątem ówczesnej sytuacji Polaków.

Józef Grabowski, właściciel wsi Łukowo, twierdził, że to właśnie w tej miejscowości Adam Mickiewicz rozpoczął pracę nad utworem. Z kolei według słów przyjaciela autora pomysł na poemat powstał w 1831 roku w czasie pobytu w Wielkopolsce. Badacze jednak nie potwierdzają tych faktów. Prawdopodobnie napisanych zostało około sto kilkadziesiąt wersów o Soplicowie, a następnie prace nad utworem zostały przerwane aż do grudnia 1832 roku.

„Pan Tadeusz” został ukończony 13 lutego 1834 roku i od razu oddany do druku. Najstarsze wydanie „Pana Tadeusza” ukazało się 28 czerwca 1834 roku w Paryżu.

Z okazji 185. rocznicy wydania „Pana Tadeusza” specjalna grafika pojawiła się również w polskiej wersji wyszukiwarki Google, czyli tzw. Google Doodle.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content