HomeWiadomości z PolskiAugustów zrywa współpracę z Grodnem i Słonimiem

Augustów zrywa współpracę z Grodnem i Słonimiem

Tak postanowili radni Augustowa podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta, która odbyła się w miniony poniedziałek 7 marca. 

Radni Augustowa zawiesili kontakty z Grodnem oraz ze Słonimiem (centrum rejonowe w obwodzie grodzieńskim) na znak potępienia wspierania przez panujący na Białorusi reżim Aleksandra Łukaszenki rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Przewodnicząca rady Alicja Dobrowolska wyraziła nadzieję, że jest to tylko chwilowe zawieszenie relacji.

– Tą uchwałą nie działamy przeciw mieszkańcom tych miast. Jest to wyraz naszego sprzeciwu wobec zaistniałej sytuacji. Niestety terytoriom Białorusi posłużyło do agresji. Mam nadzieję, że obaj dyktatorzy „upadną” i tą współpracę w przyszłości z chęcią ponownie nawiążemy – mówiła podczas sesji Alicja Dobrowolska.

Radna Izabela Piasecka popierając uchwały zwracała uwagę na wiele korzyści jakie przyniosła miastu Augustów współpraca z białoruskimi miastami. Odbywała się ona między innymi na polu kulturowym, turystycznym i edukacyjnym. Miasta wspólnie pozyskiwały też fundusze zewnętrzne.

– Współpraca ta nie tylko zaowocowała różnymi wspólnymi projektami, ale również kontaktami biznesowymi. Wierzę jednak w to, że nasi przyjaciele, mieszkający na Białorusi, potępiają agresję na Ukrainę i rozumieją nas i to, że w tej chwili nie mogliśmy postąpić inaczej – mówiła podczas sesji Izabela Piasecka.

Władze Augustowa porozumienie o współpracy z Grodnem podpisały w 2008 roku, natomiast ze Słonimem w 2013 roku.

Znadniemna.pl za radio.bialystok.pl, fot.: Marcin Kapuściński 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content