HomeSpołeczeństwoWrocław zrywa partnerstwo z Grodnem

Wrocław zrywa partnerstwo z Grodnem

Wrocławscy radni zagłosują  dzisiaj nad projektem uchwały dotyczącej zerwania współpracy z jednym z miast partnerskich. Chodzi o mieszczące się na Białorusi Grodno – informuje portal Tuwroclaw.com.

Dzisiaj, w środę 2 marca, na nadzwyczajnej sesji radni miejscy Wrocławia zagłosują nad projektem uchwały dotyczącej zerwania współpracy z jednym z miast partnerskich – białoruskim Grodnem.

Przypomnijmy, że umowę w tej sprawie podpisali 22 października 2003 roku prezydent Rafał Dutkiewicz i mer Grodna – Aleksander I. Antonienko. 28 lipca 2005 roku została ona jednak, z wrocławskiej inicjatywy, zawieszona.

– To była nasza odpowiedź na działalność reżimu Łukaszenki, ponieważ ten nie uznał demokratycznych wyborów do Związku Polaków na Białorusi. Nie chcieliśmy współpracować z magistratem i radnymi, którzy wsparli reżimowe działania. Zerwanie umowy jest jednak czymś ostatecznym, dlatego zdecydowaliśmy się w pierwszym kroku na jej zawieszenie, z nadzieją, że w niedalekiej przyszłości sytuacja na Białorusi może się zmienić na lepsze i umożliwi m.in. przeprowadzanie ciekawych projektów kulturalnych – tłumaczy Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektor biura współpracy z zagranicą we wrocławskim magistracie.

– We Wrocławiu żyje wielu Białorusinów, którzy opowiedzieli się po stronie ofiar. Którzy pomagają i wspierają naszych ukraińskich przyjaciół. Jednak utrzymywanie stosunków z miastem rządzonym przez przedstawicieli reżimu Łukaszenki jest w zaistniałej sytuacji wykluczone. Białoruś, dając nie tylko ciche przyzwolenie, ale też realne wsparcie inwazji na Ukrainę, sama się wyklucza z kręgu państw i miast, z którymi opowiadający się za pokojem na świecie Wrocław mógłby współpracować – podkreśla Sergiusz Kmiecik, przewodniczący rady miejskiej Wrocławia.

 Znadniemna.pl za Tuwroclaw.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content