HomeRezerwowaGimnazjum nr 6 w Grodnie nazwano na cześć Feliksa Dzierżyńskiego

Gimnazjum nr 6 w Grodnie nazwano na cześć Feliksa Dzierżyńskiego

Gimnazjum nr 6 w Grodnie nosi teraz imię Feliksa Dzierżyńskiego. Informację o tym poinformował państwowy kanał Grodno Plus.

Żaden Polak nie przyczynił się do śmierci tylu ludzi, co „Krwawy Feliks”. Był synonimem bolszewickiego terroru, który stworzył najbardziej złowrogą formację na świecie. Jego tajna policja polityczna — Wszechrosyjską Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, potocznie zwaną CzeKą, ma na sumieniu miliony ludzkich istnień, w tym Białorusinów.

Ale reżim Łukaszenki nie widzi w tym problemu. Dziś pomniki Feliksa Dzierżyńskiego rozsiane są po całej Białorusi. W stolicy kraju góruje na centralnym skwerze przed budynkiem KGB.

Gimnazjum nr 6 w Grodnie nazwano właśnie na cześć Feliksa Dzierżyńskiego. Przy wejściu do gimnazjum wzniesiono popiersie organizatora „czerwonego terroru”.

Białoruskie media zwracają uwagę, że podobnych przypadków będzie teraz na Białorusi więcej, bo „szkoły, gimnazja i licea od czterech miesięcy pracują nad koncepcją nazwania i stworzenia własnej, wyróżniającej się marki”.

Feliks Dzierżyński, to polski szlachcic, pochodzący z dzisiejszego rejonu Wołożyńskiego, znany jest jako rosyjski rewolucjonista i sowiecki mąż stanu, założyciel CzeKA, szczerze nienawidzący Rosjan, który wymordował ich miliony, zdziesiątkował całą rosyjską inteligencję. Jest jednym z twórców i przywódców krwawego Czerwonego Terroru, który rozwinął się podczas rosyjskiej wojny domowej. Liczbę jego ofiar szacuje się na 1,2-2 mln osób.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/nashaniva.com

Najnowsze komentarze

  • Czy do tej sxkoly w latach przedwojennych chodziła Kazimiera Hudowicz córka Heleny

  • Czy do tej szkoly chodziła Kazimiera Hudowicz urodzona 4 marca 1926 córka Heleny ze wsi Żyrowice

  • Zależy mi na odszukaniu źródeł pochodzenia matki

Skomentuj

Skip to content