HomeBiałoruś„Oddechu miłości, nie ustawaj” – wystawa dzieł Wasyla Martyńczuka w rocznicę jego śmierci

„Oddechu miłości, nie ustawaj” – wystawa dzieł Wasyla Martyńczuka w rocznicę jego śmierci

„Żyjesz, dopóki o Tobie pamiętamy” – takie jest motto otwartej 26 października w Grodzieńskiej Sali Wystawowej wystawy obrazów, rzeźby i ceramiki, autorstwa nieodżałowanego wybitnego przedstawiciela grodzieńskiego środowiska artystycznego, członka Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi śp. Wasyla Martyńczuka.

Wystawa, przygotowana siłami kolegów i członków rodziny śp. Malarza, ma przypominać o tym, jak otwartą na ludzi, pozytywną, miłującą życie osobą był zmarły rok temu na COVID-19 śp. Wasyl Martyńczuk.

Śp. Wasyl Martyńczuk był jednym z najbardziej cenionych i utalentowanych malarzy grodzieńskich. Przez wiele lat działał w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Zawsze uśmiechnięty i uczynny, chętnie pomagał młodszym kolegom w poznawaniu tajników warsztatu malarza. Brał aktywny udział w życiu Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, uczestnicząc w plenerach, wystawach zbiorowych i wystawiając swoje dzieła na wystawach indywidualnych, które uważały za honor gościć najbardziej prestiżowe galerie nie tylko Grodna. W swojej długiej i ciekawej karierze artystycznej śp. Wasyl Martyńczuk oprócz Białorusi i Polski miał indywidualne wystawy w różnych krajach globu, m.in. w Japonii, Francji, Niemczech, w Rosji, na Ukrainie, na Litwie.

Jego prace cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki. Wiele z nich znajduje się w kolekcjach prywatnych koneserów sztuki krajów Europy i reszty świata.

Chyba nie było takiej techniki plastycznej, której by nie opanował Mistrz Wasyl Martynczuk. Potrafił genialnie malować we wszystkich technikach malarskich na płótnie, na powierzchniach ceramicznych, układał złożone i przepiękne mozaiki, rzeźbił posągi, jakby przeniesione z bajecznej krainy.

Jednym z największych wyzwań w karierze plastycznej Wasyla Martyńczuka było wykonanie posągu św. Jana Pawła II. Uroczyste odsłonięcie podobizny świętego odbyło się 27 kwietnia 2014 roku, tuż po kanonizacji Papieża-Polaka w katedrze grodzieńskiej.

Wystawa, której wernisaż odbył się w rocznicę śmierci Artysty składa się z dzieł jego autorstwa, udostępnionych przez rodzinę i przyjaciół Malarza.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Grodzieńskiej Sali Wystawowej przy ulicy Orzeszkowej 38 do 28 listopada.

Dzięki dobrodziejstwu Internetu i mediów społecznościowych mamy możliwość zaprezentowania Państwu fotografii z wernisażu wystawy śp. Wasyla Martyńczuka pt. „Oddechu miłości, nie ustawaj”:

Afisz wystawy

Przemawia historyk sztuki, członkini Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Maryna Zagidulina

O śp. Tacie wspomina córka Anna

Przemawia syn śp. Artysty Arseni Martyńczuk. Obok – wdowa po Malarzu Helena

Przemawia przyjaciółka rodziny Martyńczuków, Olga Babińska

Arseni Martyńczuk, syn śp. Malarza z podobizną Taty na koszulce

Rodzina śp. Wasyla Martyńczuka

 

 

 

 Znadniemna.pl, zdjęcia Facebook.com

Najnowsze komentarze

 • Dziękuję bardzo s.p. Wasylu!
  s.p.Wasyl był bardzo utalentowanym,
  pracowitym i uczynnym!
  Człowiekiem z dużym i gorącym sercem!
  On żyje w swoich utworach, w naszej pamięci.
  Niech Bóg miłuje jego duszę!
  Daruje życie wieczne!
  Amen
  🙏

Skomentuj

Skip to content